Bývalý japonský velvyslanec v Česku se přiznal u soudu, že zavraždil svého syna

ČTK ČTK
11. 12. 2019 10:45
Bývalý japonský velvyslanec v České republice Hideaki Kumazawa se ve středu před soudem přiznal k červnové vraždě svého čtyřiačtyřicetiletého syna, kterého považoval za nebezpečného. Přiznání šestasedmdesátiletého někdejšího diplomata zaznělo v první den soudního procesu, který je s Kumazawou veden v Tokiu. Informovala o tom agentura Kjódó.
Bývalý japonský velvyslanec v České republice Hideaki Kumazawa.
Bývalý japonský velvyslanec v České republice Hideaki Kumazawa. | Foto: Reuters

Kumazawa na svého potomka zaútočil kuchyňským nožem po hádce. Čtyřiačtyřicetiletý muž po bodných zraněních do hrudníku silně krvácel a po převozu do nemocnice zemřel. Kumazawa, který byl velvyslancem v Česku v letech 2005 až 2008, policii sám přivolal na místo činu.

Kumazawa už dříve vyšetřovatelům řekl, že jeho syn nevycházel z domova a vůči rodičům se choval násilnicky. Důvodem podle něj mohlo být to, že byl na prestižní střední škole šikanován.

Po vystudování střední školy žil syn nějakou dobu sám v jiném bytě, letos koncem května se ale nastěhoval zpět k rodičům. Kumazawa řekl, že se syna bál. Otec se synem se 1. června ošklivě pohádali a Kumazawa na svého potomka vzal nůž.

Krátce předtím, než Kumazawa syna zabil, Japonskem otřásl jiný útok, při němž padesátiletý muž napadl nožem školačky na autobusové zastávce. Dva lidi usmrtil a 17 zranil.

Kumazawa podle červnových zpráv japonských médií vyšetřovatelům řekl, že útok na školačky ve městě Kawasaki jižně od Tokia zvýšil jeho strach ze synova násilnického chování. Útočník z Kawasaki byl stejně jako Kumazawův syn středního věku a prakticky nevycházel ven z bytu. Krátce po činu spáchal sebevraždu. Ve středu u soudu ale obžaloba ani obhajoba útok nožem na školačky v Kawasaki nezmínily.

Uvedené dva násilné činy v Japonsku znovu přitáhly pozornost k fenoménu takzvaných hikikomori, což jsou lidé, kteří se uzavírají před společností a měsíce až roky nevycházejí z domova.

Podle průzkumu, který zveřejnila v březnu japonská vláda, je v Japonsku ve věkové skupině od 40 do 64 let více než 610 tisíc hikikomori. Skupiny, které vznikly na podporu hikikomori, zdůrazňují, že většina těchto lidí není násilnická, jak z některých ojedinělých případů z poslední doby část veřejnosti vyvozuje.

Hideaki Kumazawa působil od konce 60. let na japonském ministerstvu zemědělství, v roce 2001 se stal tajemníkem. Z resortu odešel o rok později po kritice ohledně opatření proti nemoci šílených krav. Následně se v roce 2005 stal japonským velvyslancem v ČR.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy