Bývalý japonský velvyslanec v Česku se přiznal u soudu, že zavraždil svého syna

ČTK ČTK
11. 12. 2019 10:45
Bývalý japonský velvyslanec v České republice Hideaki Kumazawa se ve středu před soudem přiznal k červnové vraždě svého čtyřiačtyřicetiletého syna, kterého považoval za nebezpečného. Přiznání šestasedmdesátiletého někdejšího diplomata zaznělo v první den soudního procesu, který je s Kumazawou veden v Tokiu. Informovala o tom agentura Kjódó.
Bývalý japonský velvyslanec v České republice Hideaki Kumazawa.
Bývalý japonský velvyslanec v České republice Hideaki Kumazawa. | Foto: Reuters

Kumazawa na svého potomka zaútočil kuchyňským nožem po hádce. Čtyřiačtyřicetiletý muž po bodných zraněních do hrudníku silně krvácel a po převozu do nemocnice zemřel. Kumazawa, který byl velvyslancem v Česku v letech 2005 až 2008, policii sám přivolal na místo činu.

Kumazawa už dříve vyšetřovatelům řekl, že jeho syn nevycházel z domova a vůči rodičům se choval násilnicky. Důvodem podle něj mohlo být to, že byl na prestižní střední škole šikanován.

Po vystudování střední školy žil syn nějakou dobu sám v jiném bytě, letos koncem května se ale nastěhoval zpět k rodičům. Kumazawa řekl, že se syna bál. Otec se synem se 1. června ošklivě pohádali a Kumazawa na svého potomka vzal nůž.

Krátce předtím, než Kumazawa syna zabil, Japonskem otřásl jiný útok, při němž padesátiletý muž napadl nožem školačky na autobusové zastávce. Dva lidi usmrtil a 17 zranil.

Kumazawa podle červnových zpráv japonských médií vyšetřovatelům řekl, že útok na školačky ve městě Kawasaki jižně od Tokia zvýšil jeho strach ze synova násilnického chování. Útočník z Kawasaki byl stejně jako Kumazawův syn středního věku a prakticky nevycházel ven z bytu. Krátce po činu spáchal sebevraždu. Ve středu u soudu ale obžaloba ani obhajoba útok nožem na školačky v Kawasaki nezmínily.

Uvedené dva násilné činy v Japonsku znovu přitáhly pozornost k fenoménu takzvaných hikikomori, což jsou lidé, kteří se uzavírají před společností a měsíce až roky nevycházejí z domova.

Podle průzkumu, který zveřejnila v březnu japonská vláda, je v Japonsku ve věkové skupině od 40 do 64 let více než 610 tisíc hikikomori. Skupiny, které vznikly na podporu hikikomori, zdůrazňují, že většina těchto lidí není násilnická, jak z některých ojedinělých případů z poslední doby část veřejnosti vyvozuje.

Hideaki Kumazawa působil od konce 60. let na japonském ministerstvu zemědělství, v roce 2001 se stal tajemníkem. Z resortu odešel o rok později po kritice ohledně opatření proti nemoci šílených krav. Následně se v roce 2005 stal japonským velvyslancem v ČR.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy