Bývalý agent CIA dával za stovky tisíc dolarů informace Číňanům. Dostal 19 let vězení

ČTK ČTK
23. 11. 2019 7:04
K 19 rokům vězení byl v pátek odsouzen bývalý agent americké Ústřední zpravodajské služby CIA Jerry Chun Shing Lee, který se v květnu letošního roku přiznal ke špionáži ve prospěch Číny. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prokuraturu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Lee, který se narodil v Hongkongu a americké občanství získal až později, pracoval pro CIA v letech 1994 až 2007, ve spojení s čínskými agenty byl od roku 2010. Podle prokuratury dostal Lee během tří let od Číny více než 840 tisíc dolarů výměnou za vyzrazení jmen informátorů a špionážních technik CIA.

Pětapadesátiletý Lee se přiznal ke spiknutí za účelem shromažďovat a předávat tajné informace zástupci cizí vlády. Leeův obhájce ale poukazoval na to, že prokuratura nepředložila žádné důkazy, že Lee skutečně nějaké tajné informace Číňanům předal a že 840 tisíc dolarů v hotovosti, které si uložil na účet, skutečně pocházelo od čínských úřadů.

Prokuratura naproti tomu zdůraznila, že Lee nebyl schopen přesvědčivě vysvětlit, kde k tak velké hotovosti přišel. V Hongkongu Lee podnikal v tabákovém průmyslu, ale příliš úspěšný nebyl. "Jediným logickým závěrem tak je, že čínská tajná služba od něj dostávala vysoce kvalitní informace," prohlásil prokurátor Neil Hammerstrom.

Při pátečním soudním jednání se soudce T.S. Ellis přiklonil do značné míry k názoru prokuratury. Podle agentury Reuters souhlasil s tím, že alespoň část peněz, které si Lee uložil do banky, musí pocházet od Číny a že Lee na oplátku musel vyzradit alespoň nějaké tajné informace.

Lee je jedním ze tří bývalých zaměstnanců amerických tajných služeb, kteří v posledních měsících dostali dlouhé vězeňské tresty za špionáž ve prospěch Číny. V květnu byl k 20 letům odnětí svobody odsouzen další někdejší agent CIA Kevin Mallory, který podle soudu předal čínské straně přísně tajné informace výměnou za 25 tisíc dolarů. V září dostal desetiletý trest bývalý agent americké vojenské rozvědky DIA za pokus předat Číně utajované informace týkající se americké národní obrany.

 

Právě se děje

před 32 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy