Bývalé špičky Pegidy založily nové hnutí. Tíhnou doprava

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 2. 2015 20:21
Na tiskové konferenci to oznámila bývalá mluvčí Pegidy Kathrin Oertelová a dodala, že už nové hnutí Přímá demokracie pro Evropu (DDfE) na nedělní odpoledne svolává první demonstraci.
Někdejší šéf Pegidy Lutz Bachmann.
Někdejší šéf Pegidy Lutz Bachmann. | Foto: Reuters

Berlín - Bývalí členové vedení Pegidy založili nové hnutí Přímá demokracie pro Evropu (DDfE), které se chce politicky profilovat jako pravicová alternativa ke Křesťanskodemokratické unii (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Na tiskové konferenci to oznámila bývalá mluvčí Pegidy Kathrin Oertelová.

Zároveň svolala na nedělní odpoledne první demonstraci DDfE.

"My jsme národ." Demonstrace, kterou svolala německá Pegida.
"My jsme národ." Demonstrace, kterou svolala německá Pegida. | Foto: Reuters

"Budeme občanské konzervativní hnutí a chceme být napravo od CDU," řekla Oertelová. Hnutí se podle ní chce zaměřit na posilování prvků přímé demokracie v Německu a chce se vyjadřovat zejména k problematice přistěhovalecké a azylové politiky země.

Pegidě konkurovat nebudeme

Oertelová zároveň zdůraznila, že nové hnutí se nepovažuje za konkurenci vůči Pegidě (Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu), která pořádá od října v Drážďanech pravidelné pondělní demonstrace proti údajnému posilování vlivu islámu v Německu a jejíž místní odbočky působí i v dalších městech.

I proto se podle Oertelové o den přesouvá původně plánovaná první demonstrace DDfE z 9. února na neděli, aby shromáždění nenarušilo očekávaný pochod Pegidy.

Na Hitlera

Z vedení Pegidy minulý týden odešlo pět z 12 členů. Dnes Oertelová řekla, že je k odchodu vedly spory se spoluzakladatelem hnutí Lutzem Bachmannem, který vyvolal pobouření svou fotografií na Facebooku, na níž byl nalíčen jako nacistický vůdce Adolf Hitler.

Podle Oertelové se navíc nynější členové DDfE chtěli distancovat od lipské odbočky Pegidy, v níž se podle německého tisku ve velké míře angažují členové krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD).

Vzhledem ke sporům ve vedení dnes Pegida odvolala svou pravidelnou demonstraci v Drážďanech, odbočky hnutí ale uspořádaly protestní akce v jiných německých městech. Účast na nich však podle německých médií byla nízká a jen v několika případech přesáhla sto demonstrantů.

Zároveň se v Německu uskutečnilo i několik shromáždění za otevřenou společnost: na největší z nich v Kasselu dorazilo zhruba 2000 lidí. Ve Frankfurtu nad Mohanem se sešlo asi 600 odpůrců Pegidy, podle serveru deníku Frankfurter Neue Presse někteří z nich napadli dohlížející policisty. Policie použila proti agresivním demonstrantům pepřový sprej, poté se podle serveru situace uklidnila.

Odpůrci Pegidy převažovali na demonstracích v německých městech i v uplynulých týdnech. Jedinou výjimkou byly Drážďany, kde protestní pochody Pegidy pravidelně přilákaly tisíce lidí; rekordní účast byla v polovině ledna, kdy dorazilo 25 000 demonstrantů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy