Byty se vyklidily, nádraží je zavřené. V Berlíně proběhla rozsáhlá evakuace kvůli likvidaci bomby

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 4. 2018 14:05
V dopravě bude mít zneškodnění bomby nejcitelnější dopady na hlavním nádraží. To by mělo být zavřené až do 14:00.
Němečtí experti v Berlíně likvidují bombu z druhé světové války.
Němečtí experti v Berlíně likvidují bombu z druhé světové války. | Foto: ČTK

Berlín - Z centra Berlína se v pátek dopoledne muselo evakuovat asi 10 tisíc lidí kvůli likvidaci letecké bomby z  druhé světové války. Zneškodnit pumu se pyrotechnikům podařilo kolem 13:30 SELČ. Předtím bylo na několik hodin kompletně uzavřeno hlavní nádraží, které se nachází poblíž. Nyní se začne provoz postupně vracet do normálu. Zpět do svých domovů mohou i místní.

Kvůli půltunové bombě, která byla nalezena při stavebních pracích v ulici Heidestrasse nedaleko hlavního nádraží, se museli evakuovat obyvatelé v okruhu 800 metrů.

Okolím, ve kterém se dopoledne pohybovalo výrazně méně vozů i lidí než obvykle, projížděla policejní auta s megafony, která vyzývala obyvatele, aby uposlechli výzvy k opuštění prostoru.

"Jak už jste se dozvěděli z médií, bude dnes zneškodňována bomba z druhé světové války," hlásala policie z ampliónu. "Vyzýváme všechny lidi v dotyčných bytech, aby je okamžitě opustili," dodávali policisté, kteří pro jistotu byty obcházeli i jednotlivě. Do akce se jich zapojilo na 300.

Páteční přesuny, po nichž oblast připomínala město duchů, se vedle místních obyvatel dotkly i několika ministerstev, místního soudu nebo části areálu univerzitní nemocnice Charité. Evakuace dopadla také na několik hotelů v okolí hlavního nádraží, kanceláří společnosti Deutsche Bahn i pobočky České tiskové kancléře (ČTK), která je poblíž.

Se zneškodněním bomby se mělo původně začít v 11:30 SELČ, nakonec se ale asi o hodinu a 20 minut zdrželo. Samotnou likvidaci pyrotechnici zvládli za několik desítek minut, když se jim podařilo z pumy vyjmout roznětku a pak ji kontrolovaně odpálit.

"Dobrá práce, pánové. Bomba z války byla zneškodněna," napsala pak policie na Twitteru. Původně panovaly obavy, že by se zneškodnění mohlo výrazně protáhnout.

V dopravě měla likvidace bomby nejcitelnější dopady na hlavním nádraží, kterým od 10:00 SELČ vlaky jen projížděly. Od 11:30 SELČ zde byla železniční doprava zcela uzavřena, a spoje z Česka proto jezdily do berlínských stanic Špandava (Spandau) a Gesundbrunnen. Mezi stanicemi berlínské příměstské rychlodráhy Friedrichstrasse a Tiergarten místo vlaků jezdily náhradní autobusy, které se evakuovanému okruhu vyhýbaly. Přerušena byla také tramvajová doprava v okolí hlavního nádraží.

Náhradní trasu měly i některé autobusové linky, včetně té, která spojuje centrum německé metropole s letištěm Tegel. Na něm měl být podle čtvrtečních zpráv provoz před a během zneškodňování "silně omezen", nakonec byl ale normální.

Zneškodňování bomby podobného rozsahu se v Berlíně odehrává jednou či dvakrát do roka. V celém Německu se každý rok najde více než 2000 tun válečných bomb a munice.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Metro v pondělí ráno krátce nejezdilo mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař kvůli srážce soupravy s člověkem. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy