Být Řek je pech: Celá ves vyhrála miliony, jenom on nic

Martin Cáp Martin Cáp
7. 2. 2012 20:10
Ve španělské vesnici Sodeto vyhráli v loterii 100 milionů eur, on si však nevsadil

Madrid - Za minulých šest týdnů se stal Costis Mitsotakis ze španělské vesnice Sodeto proti své vůli mediální hvězdou.

Za dvaačtyřicetiletým dokumentaristou jezdí v poslední době novináři a televizní štáby nejen ze Španělska, ale i Německa, USA nebo Velké Británie.

Média ani tak nezajímá, co Mitsotakis říká, spíše chtějí vidět, jak se tváří a co dělá. Rodilý Řek je totiž jediným z 250 obyvatel Sodeta, který nevyhrál ve velké předvánoční loterii El Gordo.

Zatímco jeho sousedi z tradiční zemědělské oblasti si dohromady přišli na více než 100 milionů eur, Mitsotakis si v prosinci žádný los nekoupil a nadále žije na polorozpadlém statku, který pomalu rekonstruuje.

"Vypadá smutně, smutní musejí být i jeho psi," napsal blog biglotterywinners.com, který obvykle popisuje příběhy šťastných výherců, ale tentokrát udělal výjimku. "Vždyť je to fascinující příběh," argumentuje.

Reportérům z německého Spiegelu ale Mitsotakis připadal jako vyrovnaný muž, který mluví pevným hlasem a alespoň navenek se ve svém omšelém stavení nijak neužírá.

"Samozřejmě si občas říkám: Sakra, trocha peněz by se fakt hodila. Ale to je život. Kdybych vyhrál, vypadalo by to tady úplně stejně, jen by rekonstrukce postupovala rychleji," cituje Spiegel muže, který původně přišel do Španělska kvůli bývalé přítelkyni.

Nejméně filmařova smůla překvapuje řecké krajany. Jeho jmenovec, dnes třiadevadesátiletý Kostas Mitsotakis, byl v první polovině 90. let řeckým premiérem a jeho jméno vešlo v povědomí jako synonymum pro smolaře.

Rozšířený vtip mluví o tom, že kde se Mitsotakis objevil, tam brzo spadlo letadlo, vypukl požár nebo zemětřesení.

Spojila se celá vesnice

Sodeto na severu Španělska patří k místům, kterým se finanční injekce více než hodí. Kraj trápí poměrně vysoká nezaměstnanost a většina obyvatel pracuje v zemědělství.

Místní lidé se vánoční loterie El Gordo zúčastňují každý rok a tah 22. prosince je tak populární, že si mnozí na něj berou v práci volno. Španělé do loterie navzdory pokračující recesi investují v přepočtu 1400 korun na hlavu.

Na rozdíl od klasických loterií si jackpot El Gorda dělí větší počet lidí. Losy stojí poměrně velké peníze, a tak se na ně lidé skládají. Často formují celé sázkařské skupiny, které investují například do série losů se stejným číslem.

To byl i případ Sodeta, jehož šťastné číslo znělo 58268. První cena v El Gordu znamenala, že členové sázkařské skupiny v Sodetu dostali 20 tisíckrát více, než byl jejich vklad.

Nejmenší investice v Sodetu činily pět eur, výhry se tedy pohybovaly od 100 tisíc až po miliony eur.

Nic od nikoho nečeká

Mitsotakis byl v prosinci jediný, na koho se při výběru vkladů zapomnělo. Zřejmě proto, že byl právě pracovně mimo domov.

Vesnických oslav se sice zúčastnil, sám ale vyšel naprázdno a v posledních dnech zažívá přesně opačnou situaci než jeho sousedé.

Zatímco na ostatní obyvatele Sodeta se sesypali ve velkém prodejci drahých automobilů a dalšího luxusního zboží, na Mitsotakise se jezdí dívat novináři.

"Žádné milodary od nikoho nečekám," odpověděl Mitsotakis na otázku, zda si umí představit, že by se s ním výherci nějakým způsobem rozdělili.

Na kolektivním štěstí svých spoluobčanů už ale přece jen stihl vydělat, když si jeden z jeho přátel koupil osmihektarový pozemek, který Mitsotakis dříve bezvýsledně nabízel k prodeji.

I to mu pomáhá nést svůj úděl statečněji. Když se ho ale novináři ptají, zda se zúčastní letošní loterie, ani vteřinu nepřemýšlí o odpovědi.

 

Právě se děje

Další zprávy