Být muslimem se v Británii nevyplácí

Red Zah, ČTK
16. 5. 2006 19:00
Londýn - Kdo je ve Velké Británii nejvíce diskriminovanou skupinou? Podle univerzitní studie to jsou muslimové.

Více než jiné náboženské skupiny jsou ohroženi nezaměstnaností, s čímž se pojí špatné sociální podmínky nebo nedostatečné vzdělání.

Polovina britských muslimů je bez práce

Podle studie, kterou vypracovali vědci z univerzit v Derby, Warwicku, Birminghamu a Oxfordu, celá polovina britských muslimů starších 25 let nemá stálé zaměstnání a třetina z nich žije v nejzanedbanějších oblastech země.

Infobox

Muslimka

PŘEČTĚTE SI:

  • Překvapení v Británii. Extremisté sílí!
  • Londýn: Radikální duchovní před soudem
  • Průzkum ukázal radikalizaci muslimů

 

Oproti jiným menšinám zároveň vykazují vyšší míru dlouhodobé nemocnosti a nižší úroveň vzdělání.

"Muslimská populace jako celek je vystavena některým z nejakutnějších podmínek různorodého nedostatku," uvádí se ve studii, která byla zaměřena na komunity hinduistů, sikhů a muslimů.

Příslušníci všech těchto tří menšin dávají podle výzkumníků přednost životu ve sdružených komunitách a v blízkosti svých pracovních míst.

Výsledků studie chce britská vláda využít v projektech na podporu rovných příležitostí pro členy všech náboženských komunit v zemi, uvedla vládní mluvčí.

Muslimové pod drobnohledem...

Muslimové se současně stávají častým terčem britské kontrašpionáže MI5. 

Ta v současnosti sleduje o polovinu více muslimů podezřelých z příprav terorismu než před rokem. Podle zdrojů týdeníku Observer to bylo loni 800 lidí, zatímco nyní je to 1200 osob.

Foto: Reuters

Podle tisku to znamená, že se nebezpečí po loňských útocích v londýnském metru, v němž teroristé zabili 52 lidí a kolem 700 jich zranili, nesnižuje - právě naopak.

...MI5 pod palbou

MI5 sama se dostala do středu pozornosti médií a politiků minulý týden několikrát.

Nejprve se vedla debata o tom, do jaké míry chybovala před loňskými londýnskými výbuchy, když přestala sledovat dva pachatele, o nichž se domnívala, že nemají v plánu provést teroristické útoky.

O víkendu psaly britské noviny, že MI5 utajila před parlamentním vyšetřovacím výborem přepisy odposlechů jednoho z nich. Z nich bylo jasné, že se podílí na přípravách na teroristickou akci.

 

Právě se děje

Další zprávy