Vražda novinářky v ponorce: Madsen se ve vězení porval, soud opět řeší děsivý případ

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 5. 9. 2018 7:38
Vrchní soud v Kodani ve středu znovu otevře případ konstruktéra Petera Madsena. Sedmačtyřicetiletý Dán se v květnu odvolal proti doživotnímu trestu, který mu v dubnu uložil soud za brutální vraždu švédské novinářky Kim Wallové. Ta před půl rokem vstoupila na jeho ponorku, aby o něm napsala reportáž. Za několik dní našli její rozřezané tělo na dně moře. Madsen nezpochybňuje samotný rozsudek, nýbrž se odvolává pouze proti délce trestu. Jednání soudu je naplánováno na tři dny: 5., 12. a 14. září.
Peter Madsen u soudu kvůli vraždě švédské novinářky Kim Wallové
Peter Madsen u soudu kvůli vraždě švédské novinářky Kim Wallové | Foto: Reuters

Dánský proces století

Případ Petera Madsena patří k jedněm z nejohavnějších trestných činů, jaké Dánsko minimálně za poslední roky pamatuje. Soud se slavným konstruktérem začal v březnu a o jeho vině bylo rozhodnuto 25. dubna. Dánský soud ho poslal na doživotí do vězení. 

Jak už tehdy připomněla například agentura AFP, doživotní trest v Dánsku reálně znamená, že si zločinci odsedí za mřížemi v průměru 16 let. Prokuratura ale na základě dánského trestního zákoníku požádala, aby byl Madsen ve vězení držen tak dlouho, dokud bude považován za nebezpečného.

Na začátku května podal Madsen proti rozsudku odvolání, nezpochybnil samotný verdikt, ale odvolal se pouze proti délce trestu. Zároveň ale jeho právník upozornil, že tato skutečnost rozhodně neznamená, že Madsen přiznává svou vinu. 

Konstruktér se momentálně nachází ve věznici Herstedvester v Kodani, kam byl přesunut v srpnu z jiné věznice Storstrøm. Toto místo opustil na konci srpna potom, co se tu dostal do potyčky s osmnáctiletým spoluvězněm, který ho napadl. Konflikt se obešel bez vážnějších zranění. 

Odvolací soud začne tuto středu, rozhodnutí by mělo být vyneseno 14. září. Připomeňte si všechny informace ohledně brutálního případu švédské novinářky.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy