Vražda novinářky v ponorce: Madsen se ve vězení porval, soud opět řeší děsivý případ

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 5. 9. 2018 7:38
Vrchní soud v Kodani ve středu znovu otevře případ konstruktéra Petera Madsena. Sedmačtyřicetiletý Dán se v květnu odvolal proti doživotnímu trestu, který mu v dubnu uložil soud za brutální vraždu švédské novinářky Kim Wallové. Ta před půl rokem vstoupila na jeho ponorku, aby o něm napsala reportáž. Za několik dní našli její rozřezané tělo na dně moře. Madsen nezpochybňuje samotný rozsudek, nýbrž se odvolává pouze proti délce trestu. Jednání soudu je naplánováno na tři dny: 5., 12. a 14. září.
Peter Madsen u soudu kvůli vraždě švédské novinářky Kim Wallové
Peter Madsen u soudu kvůli vraždě švédské novinářky Kim Wallové | Foto: Reuters

Dánský proces století

Případ Petera Madsena patří k jedněm z nejohavnějších trestných činů, jaké Dánsko minimálně za poslední roky pamatuje. Soud se slavným konstruktérem začal v březnu a o jeho vině bylo rozhodnuto 25. dubna. Dánský soud ho poslal na doživotí do vězení. 

Jak už tehdy připomněla například agentura AFP, doživotní trest v Dánsku reálně znamená, že si zločinci odsedí za mřížemi v průměru 16 let. Prokuratura ale na základě dánského trestního zákoníku požádala, aby byl Madsen ve vězení držen tak dlouho, dokud bude považován za nebezpečného.

Na začátku května podal Madsen proti rozsudku odvolání, nezpochybnil samotný verdikt, ale odvolal se pouze proti délce trestu. Zároveň ale jeho právník upozornil, že tato skutečnost rozhodně neznamená, že Madsen přiznává svou vinu. 

Konstruktér se momentálně nachází ve věznici Herstedvester v Kodani, kam byl přesunut v srpnu z jiné věznice Storstrøm. Toto místo opustil na konci srpna potom, co se tu dostal do potyčky s osmnáctiletým spoluvězněm, který ho napadl. Konflikt se obešel bez vážnějších zranění. 

Odvolací soud začne tuto středu, rozhodnutí by mělo být vyneseno 14. září. Připomeňte si všechny informace ohledně brutálního případu švédské novinářky.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy