Bylo to jako na frontě, popisují svědci krvavý útok v Kyjevě

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
Aktualizováno 1. 9. 2015 14:16
Ministr vnitra Avakov viní z politické odpovědnosti předáka radikální strany Svoboda Oleha Ťahnyboka. "Viděl jsem, jak to celé sledoval," řekl.
Kyjev, 31. srpna 2015.
Kyjev, 31. srpna 2015. | Foto: Aktuálně.cz

Kyjev - Jako na frontě. Tak vypadalo podle svědků v pondělí odpoledne okolí ukrajinského parlamentu v centru Kyjeva.

Demonstranti, kteří tu protestovali proti změnám, jež posilují práva obyvatel Donbasu, se pomocí granátů - a podle některých zdrojů i výbušnin a střelných zbraní - pokusili prorazit policejní kordon.

Na místě zemřel jeden člověk a více než 130 dalších bylo zraněno. Další dva podlehli zraněním v nemocnici.

"Nečekal jsem, že před budovou parlamentu dnes bude tolik krve. Hodně příslušníků pořádkových sil tam utrpělo vážná zranění. Viděl jsem, jak je vytahují z davu, ošetřují jim rány. Bylo to jako na frontě," uvedl zpravodaj televize 5. kanál Maxim Volobojev.

Výbušniny byly podle něj naplněny šrouby a dalšími kovovými předměty, aby byl účinek silnější.

V nemocnici jsou desítky zraněných policistů a příslušníků dalších silových struktur, nasazených na ochranu parlamentu. "Házeli na nás výbušniny a granáty," popsal člen Národní gardy Serhij Serveljuk.

Nejdřív vejce, pak granát

Demonstranti - mnozí oblečení do triček nacionalistické strany Svoboda - nejprve po policistech házeli dýmovnice, petardy a vejce. Jeden z výtržníků, který se prý už k činu přiznal, pak použil granát.

"Policisté leží na zemi. Po celém náměstí je krev," hlásil v pondělí přímo z místa zpravodaj serveru LB.ua. Ženy podle něj vytvořily živý řetěz, aby oddělily policisty od zuřícího davu.

Mezi zraněnými je několik novinářů, včetně dvou francouzských. Televize 5. kanál - dva její reportéři jsou taktéž ranění - odvysílala záběry zkrvavených lidí, které odvážely sanitní vozy. "Lidé mají těžká poranění očí, břicha, nohou, hlavy," uvedla jeho zpravodajka.

Kyjevský starosta Vitalij Kličko vyzval obyvatele Kyjeva, aby do centra města nejezdili.

Avakov ukázal prstem

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov prohlásil, že se útočník, který hodil granát, jmenuje Ihor Humeňuk a sám sebe označuje za příslušníka strany Svoboda a také dobrovolnického praporu Sič. Ten je formálně podřízen právě ministerstvu vnitra.

Z politické odpovědnosti nicméně Avakov viní někoho jiného: předáka Svobody Oleha Ťahnyboka.

"Viděl jsem, jak to celé sledoval. Mstí se snad za to, že není u moci? Přivedl bandity, kteří zaútočili na naše vojáky...," uvedl.

"V zájmu nějakých ambicí v pokojném Kyjevě zahynul člověk. Nechápu, proč Ukrajinci mají zabíjet Ukrajince. Je to nepřípustné. Jsou to chlapci, kteří do pořádkových sil vstoupili po Majdanu. Mezi zraněnými jsou asi dvě desítky lidí, kteří se účastnili protiteroristické operace (na Donbasu). Byla to naplánovaná akce," dodal ministr.

"Parlament se dopustil zločinu"

Poslanec Ihor Myrošnyčenko za strany Svoboda Avakovovo obvinění odmítl. "Je to nesmysl. Doufám, že za svá slova ponese odpovědnost. K tragédii vedla především nečinnost policie. Vedení se snaží zdiskreditovat všechny síly, které mají jinou pozici než vládnoucí koalice," řekl televizi 112.ua.

Podle něj se poslanci dopustili zločinu tím, že schválili zákon, který nahrává separatistům na Donbasu.

"Parlament se dnes dopustil zločinu, když se poslanci z bývalé (Janukovyčovy) Strany regionu spojili s Porošenkovým a Jaceňukovým blokem a společně hlasovali pro změny, o kterých snil (ruský prezident Vladimir) Putin," uvedl.

Ťahnybok: Útočili lidé najatí vládou

Už od pondělního rána před budovou parlamentu demonstrovaly stovky lidí s vlajkami a v tričkách různých politických stran, které se zákonem nesouhlasí. Podle nich je pro Ukrajinu ponižující.

Demonstranti vyzývali poslance, aby nehlasovali. Když pak většina poslanců zákon podpořila, část z nich se pokusila proniknout do budovy.

Předák Svobody Oleh Ťahnybok tvrdí, že naopak zaútočili lidé najatí vládou. "Naši lidé přišli protestovat s vlajkami a ukrajinskými symboly. Neměli policejní obušky, granáty a hole," řekl serveru Ukrajinska pravda.

První prý zaútočili policisté. "Ujišťuji vás, že to byla provokace ze strany vedení (země). Měli zájem na tom, aby tekla krev a aby krví zakryli to, co si odhlasovali," řekl.

Strach z otevření druhé fronty

Pro kontroverzní zákon, který je podle nacionalistických poslanců ústupkem separatistům na východě země, v pondělí zvedlo ruku 265 poslanců. "Sláva Ukrajině! Není to zrada. Je to decentralizace. Sláva každému, kdo hlasoval," prohlásil na závěr zasedání předseda parlamentu Volodymyr Grojsman.

V emotivním projevu pak událost před parlamentem označil za "teroristický útok".

"Je to zločin proti našim hrdinům, kteří bojovali na frontě. Byli zranění jen proto, že po nich nějací grázlové hodili granát! Odpovědnost za to mají ti, kteří je vyzvali k nepokoře," uvedl.

"Nemůžeme připustit, aby byla v centru země otevřena druhá fronta. To by bylo výhodné jen pro nepřátele Ukrajiny. Pro ty, kdo jsou řízení z Kremlu."

Až 100 lidí zranila exploze bojového granátu, který vrhl neznámý útočník do davu policistů před budovou ukrajinského parlamentu. Jeden policista zemřel. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 4 minutami

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy