Foto: Obří lavina zavalila silnici ve francouzských Alpách. Odřízla od světa vesnici s 250 lidmi

Fotografie z jihovýchodu Francie.
Mohutná lavina zasypala silnici mezi oblastmi Bonneval a Bessans v noci na úterý. Fotograf Alain Duclos situaci zaznamenal a přes web Data-Avalanche.org zveřejnil 
své impozantní snímky.
Lavina vytvořila na silnici čtyř až sedmimetrovou vrstvu sněhu, dlouhou zhruba čtvrt kilometru. Odřízla tak francouzskou vesnici s 250 obyvateli od zbytku světa.
Tady je záběr na obří lavinu seshora.
Francouzské úřady na mimořádnou porci bílé nadílky okamžitě zareagovaly. Na místo vyrazily sněžné pluhy, záchranáři s nimi pracovali i v noci.
Foto: Alain Duclos
Zahraničí Zahraničí
11. 1. 2018 12:15
Obří lavina úplně odřízla od světa vesničku s 250 obyvateli v Savojských Alpách. Silnici, která normálně spojuje dvě oblasti na jihovýchodě Francie, v noci na úterý zavalil sníh. Fotograf Alain Duclos zveřejnil na internetu snímky, na kterých jsou vidět dvě několikametrové sněhové "stěny" - a uprostřed lidé, kterým se nakonec podařilo dostat skrze ně. (Původně jsme v článku psali o podobné situaci ve švýcarském zimním středisku Zermatt. Fotografie však odtud nepocházejí. Omlouváme se za chybu a záměnu dvou míst - pozn. red.)
 

Právě se děje

před 43 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy