Nad letištěm byla hustá mlha, ale vítr nefoukal. Pilot tureckého boeingu možná chyboval

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
16. 1. 2017 12:54
Nákladní Boeing 747 turecké letecké společnosti se zřítil nedaleko kyrgyzského letiště Manas. K neštěstí, při kterém zemřelo nejméně 37 lidí včetně několika dětí, došlo ráno za husté mlhy. Letoun dopadl na vesnici a srovnal se zemí 15 domů. Podle Ladislava Kellera, českého pilota Boeingu 737 a školitele dopravních pilotů, je ještě příliš brzy na to, vědět, co se ve skutečnosti stalo. Podle řídicí věže na letišti byly povětrnostní podmínky dobré. Kyrgyzské úřady mají podezření, že se pilot dopustil chyby.
Foto: Reuters

Biškek – Pilot tureckého nákladního letadla se snažil přistát v husté mlze. Mezinárodní letiště Manas ve středoasijském Kyrgyzstánu minul o necelé dva kilometry, když se stroj zřítil.

Trup letadla zavadil o val na okraji letiště a brzy ráno místního času dopadl na několik obytných domů.

Neštěstí připravilo o život podle agentury Reuters minimálně 37 lidí, většina z nich byli obyvatelé vesnice Dacha-Suu včetně několika dětí.

"Letadlo spadlo přímo na domy," cituje britský Guardian obyvatelku vesnice Zumriyat Rezakhanová. "Dům mé sestry je těžce poničen, ale naštěstí se i s rodinou zachránila," dodala.

Trup letadla ryl po dopadu v zemi ještě několik set metrů a zničil celkem 15 domů. Podle agentury AFP bylo více či méně poničeno celkem 43 domů. "Zabilo to celé rodiny i s dětmi. Mnoho lidí ještě spalo," vylíčil neštěstí agentuře očitý svědek.

K nehodě došlo zhruba v půl osmé ráno místního času (2:30 SEČ). Ještě o několik hodin později nad vesnicí stoupal dým z posledních zbytků požáru.

Video: Reuters

Žádnou teorii příčiny neštěstí nelze vyloučit

O příčinách pádu letadla se zatím pouze spekuluje, jako hlavní viník se nejprve uváděla špatná viditelnost způsobená hustou mlhou. Kyrgyzské úřady mají ale podezření, že havárii způsobila chyba pilota.

Podle řídicí věže na letišti Manas byly povětrnostní podmínky normální.

Příčiny neštěstí vyšetřuje speciální komise odborníků pod dohledem premiéra Sooronbaje Žeenbekova a do šetření se zapojí i turečtí experti.

Podle Ladislava Kellera, českého pilota Boeingu 737 a školitele dopravních pilotů, je ještě příliš brzy na to, vědět, co se ve skutečnosti stalo. Zatím podle jeho názoru nelze vyloučit nic.

"Jedna vyšetřovaných verzí katastrofy Boeingu 747 je podle mě i útok teroristů – i vzhledem k tomu, že jde o stroj tureckých aerolinií," sdělil Aktuálně.cz.

"Nepochybně se ale zachovaly takzvané černé skříňky – palubní zapisovače o údajích letu boeingu," dodal s tím, že k závěrům mohou vyšetřovatelé dojít zhruba do měsíce.

Na palubě 14 let starého letounu bylo podle informací kyrgyzského ministerstva dopravy celkem pět členů posádky. Boeing 747 patřící společnosti ACT Airlines byl na cestě z Hongkongu do Istanbulu a v kyrgyzském Manas měl naplánované mezipřistání.

Letecké společnosti podle televizní stanice CNN v posledních letech snižují počet těchto boeingů využívaných pro přepravu pasažérů. Robustní stroje nicméně tvoří páteř nákladní letecké dopravy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy