Byla jsem mučena, znásilněna. Věřte mi a zachraňte mě

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 4. 2011 18:23
Libyjka žádá humanitární organizace, aby jí pomohly vycestovat ze země
Foto: Reuters

Tripolis - Libyjská žena, která 26. března přišla do tripoliského hotelu Roxis a začala západním novinářům líčit mučení, jemuž ji údajně podrobili Kaddáfího vojáci, byla konečně propuštěna z vazby.

Po téměř dvou týdnech tak mohla Imán Obejdíová opět médiím zopakovat slova o svých hrůzných zážitcích.

Vojáci věrní diktátorovi ji prý minulý měsíc na kontrolním stanovišti poblíž Tripolisu vyvlekli z taxíku a kvůli tomu, že pochází z města Benghází, považovaného za baštu povstalců, ji drželi dva dny v zajetí. Tam ji údajně znásilnilo patnáct mužů. Kromě znásilnění ji vojáci měli surově mlátit, močit na ni a řezat ji nožem.

Svědectví ženy nelze v této chvíli detailně ověřit. Novináři, kteří ji osobně viděli, nicméně nabyli dojmu, že mluví pravdu. Rovněž zranění odpovídají.

Možnost, že by si Libyjka znásilnění vymyslela, není podle známých skutečností příliš pravděpodobná. V konzervativní islámské společnosti navíc znásilněná žena ztrácí čest a pokud by se dobrovolně přiznala veřejnosti, bude její pověst navždy poznamenána.

Krutá zpověď Live on CNN

V pondělním telefonickém rozhovoru po svém propuštění z vazby pro americkou televizi CNN uvedla, že se bojí o svůj život. Úřady jí údajně brání opustit Libyi a Kaddáfího agenti jí neustále hrozí smrtí.

Kromě výhrůžek a násilí libyjské úřady použily aktivně i taktiky propagandy. Ve státní televizi ženu označily za psychicky nemocnou prostitutku závislou na alkoholu.

Svět se o případu dozvěděl v okamžiku, kdy zraněná Obejdíová vkročila před dvěma týdny s prosbou na rtech do hotelu plného novinářů.

Chvíli poté, co začala s pláčem vyprávět svůj příběh, přistoupil k ní muž v civilu - podle svědků Kaddáfího agent - a pistolí ji donutil hotel opustit.

Obejdíová později vypověděla, že ji po zatčení státní policie dala čisté šaty a snažila se ji donutit, aby vystoupila v Kaddáfího televizi a svá obvinění popřela.

Dovyprávět svůj příběh mohla až po téměř dvou týdnech, kdy byla propuštěna z vazby.

"Svázali mi ruce a nohy, bili mě a lili mi do očí alkohol. Potom mě znásilnili. Střídali se po jednom. Za celou dobu nám nedali najíst, ani napít," uvedla Obejdíová v telefonním rozhovoru pro televizi CNN. Nakonec ji prý rozvázala spoluvězenkyně. Obě pak společně uprchly.

Jsme jen umírnění muslimové

V současné době Obejdíová podle svých slov tráví veškerý čas v domě u sestry. Kvůli policii a armádě se bojí vycházet. Od útěku ze zajetí už byla Kaddáfího muži přepadena třikrát. Poprvé, když chtěla mluvit s novináři v hotelu, podruhé minulý týden, když chtěla uprchnout do Tuniska. A naposledy prý v neděli v Tripolisu.

Libyjka tvrdí, že i před propuštěním z vazby byla 72 hodin vyslýchána a opět mučena. Na svobodu se podle svých slov dostala až poté, co přivolaný lékař potvrdil, že byla znásilněna.

Agenti jí však údajně dál odposlouchávají telefon a sledují ji na každém kroku.

"Můj život je v nebezpečí, apeluji na humanitární organizace, aby mi pomohly odejít. Jsem tady rukojmím. Vyhrožují mi smrtí a řekli mi, že pokud kontaktuji novináře a řeknu jim, co se děje v Tripolisu, už nikdy neopustím vězení," cituje CNN Obejdíovou.

"Chtěla bych vzkázat lidem v Americe, že jsme mírumilovný národ a nepatříme k Al-Kájdě. Jsme prostí lidé a umírnění muslimové. Žádní extremisté. Nežádáme nic jiného než svobodu, důstojnost a základní lidská práva, která nám jsou odepírána," uvedla Obejdíová v závěru rozhovoru.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Policie v Rusku zadržela před univerzitou dvacet lidí. Protestovali proti novému zákonu

Ruská policie dnes zadržela dvě desítky demonstrantů, kteří u budovy Moskevské státní univerzity protestovali proti novému zákonu o osvětě. Oznámil to list Kommersant. V budově univerzity se zrovna debatovalo s jedním z poslanců o zákonu, který kritizují představitelé školství, ekologie, kultury a informačních technologií. Mezi zadrženými se ocitl i jeden z poslanců moskevského sněmu.

Další zprávy