Tepala do premiéra i mafie, byla jako "kovboj". Nejznámější maltskou novinářku zabila bomba v autě

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 17. 10. 2017 14:08
Třiapadesátiletá investigativní novinářka Daphne Caruana Galiziová byla v pondělí zavražděna. Její auto vybouchlo chvíli poté, co odjela od svého domu na Maltě. Galiziová vedla na Maltě vyšetřování aféry Panama Papers, do které byly podle ní zapletené i tamní vládní špičky. Díky své odvaze a urputnosti si nadělala mnoho nepřátel. Kolegové na ni vzpomínají jako na velmi odvážnou ženu, která se dokázala rozohnit. Veškerou svou práci dělala zcela veřejně a každý věděl, na čem zrovna pracovala.
Maltská novinářka Daphne Caruana Galiziová.
Maltská novinářka Daphne Caruana Galiziová. | Foto: Reuters

Valletta - Vedla investigativní vyšetřování aféry Panama Papers na Maltě, z korupce obvinila přímo tamní vládu. V pondělí Daphne Caruana Galiziová zemřela.

Zabila ji bomba nastražená v autě, ve kterém odjížděla od svého domu.

O třiapadesátileté maltské novinářce píše server Politico.eu jako o "WikiLeaks jedné ženy".

Její blog byl čtenější než všechny maltské noviny dohromady. Bojovala proti korupci, mafii a praní špinavých peněz.

"Všechno dělala takzvaně na kovboje," vzpomíná na ni novinářka Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku, která se díky práci znala s Daphne Galiziovou osobně. "Byla velmi odvážná a dokázala se velmi rozohnit. Někteří říkali, že jde do všeho příliš po hlavě," řekla deníku Aktuálně.cz.

Trup ohořelého auta, ve kterém Galiziová zemřela.
Trup ohořelého auta, ve kterém Galiziová zemřela. | Foto: Reuters

Kvůli svému nesmlouvavému postoji si Galiziová nadělala dost nepřátel. Maltský vysoce postavený politik John Dalli ji dokonce označil za teroristku.

Naposledy se pustila do premiéra Josepha Muscata a dvou jeho blízkých spolupracovníků, kteří čelí obvinění z napojení na skupinu prodávající maltské pasy a pochybné finanční transakce z Ázerbájdžánu.

Před dvěma týdny investigativní novinářka upozornila policii, že ji někdo sleduje a posílá výhružné vzkazy, informuje BBC.

Všichni věděli, na čem pracuje

V pondělí 16. října odpoledne nastoupila do svého automobilu, ve kterém byla podle předběžných zjištění nainstalovaná bomba. Stačila ujet jen několik metrů od svého domova. Její syn výbuch slyšel a vyběhl za ní ven.

Policie nyní případ vyšetřuje jako vraždu. Do šetření se zapojila i FBI.

Daphne Galiziová nejspíš doplatila na svou odvahu. "Místo toho, aby více dbala na svoji bezpečnost, dělala všechno naprosto veřejně," vysvětlila Pavla Holcová.

"Nic nešifrovala, pod všechno se podepisovala, což je samozřejmě správně. Ale všichni věděli, na čem pracuje. Myslela si, že si tím kolem sebe vytvoří jakousi bublinu. Ale to bohužel nevyšlo," doplnila.

Panama Papers

Celosvětová aféra Panama Papers je označení pro únik 11,5 milionu tajných dokumentů z panamské společnosti Mossack Fonseca. Kauza odhalila, že desítky vysoce postavených politiků, byznysmenů či sportovců ukrývají zisky v daňových rájích. Dokumenty byly anonymně předány německým novinám Süddeutsche Zeitung, první článek vyšel v dubnu 2016.

Její syn Matthew Caruana Galizia je datovým analytikem pro Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ). Z vraždy své matky nepřímo obvinil maltskou vládu.

"Má matka byla zavražděna, protože hájila právní řád proti těm, kteří se jej snažili porušit," napsal Matthew Caruana Galizia na facebooku. "Vybrali si ji, protože o tom psala jako jediná," dodal. 

Premiér Muscat čin okamžitě odsoudil. "Všichni ví, že paní Galiziová byla mým velkým kritikem, po osobní i politické stránce," cituje britský Guardian jeho slova pronesená na tiskové konferenci. "Ale nikdo nemůže v žádném případě tento barbarský útok ospravedlnit," upozornil.

Předseda konzervativní strany Nationalist Party Adrian Delia, o kterém Galiziová také psala, její smrt označil za politickou vraždu. 

Daphne Galiziová psala o praní špinavých peněz, mafii a v poslední době zejména o kauze Panama Papers.

Vyšetřování maltského premiéra byl skandál, který otřásl i Bruselem. Tehdy Malta předsedala Radě Evropské unie. Poslanci Evropského parlamentu otevřeně vyzývali Muscata k odchodu z funkce. Ten odmítl, dokud se o jeho akciích v offshorových firmách v Panamě neobjeví důkazy.

Na Maltě došlo v posledních letech hned k několika vraždám provedeným stejným způsobem, tedy nastraženou bombou v automobilu. Vždycky se ale jednalo o vyřizování účtů mezi jednotlivými kriminálními gangy.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 58 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy