Byl to rodinný typ, vzpomíná exmanželka na vůdce IS. Teď chce s dcerou do Evropy

ČTK ČTK
1. 4. 2016 12:02
Kdybych zůstala s ním, žila bych si jako princezna. Měla bych spoustu peněz, ale já peníze nechci. Chci žít svobodně jako každý jiný, tvrdí v rozhovoru pro švédský bulvár Expressen osmadvacetiletá Sadža Dulajmíová. Hovoří o svém exmanželovi a momentálně nejhledanějším muži planety - vůdci Islámského státu abú Bakrovi Bagdádím. Má s ním sedmiletou dceru Hagar a ráda by se usadila v Evropě.
Vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí.
Vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí. | Foto: Reuters

Stockholm - Bývalá manželka vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Bakra Bagdádího chce přesídlit do Evropy, aby tam mohla svobodně žít.

Osmadvacetiletá Sadža Dulajmíová to řekla v rozhovoru se švédským bulvárním listem Expressen, který s ní hovořil na neupřesněném místě na libanonsko-syrské hranici.

S nejhledanějším mužem světa má sedmiletou dceru Hagar. V listopadu 2014 byla zadržena na hraničním přechodu se Sýrií, když cestovala s dětmi. Byla mezi nimi holčička, u níž testy DNA prokázaly, že je Bagdádího dcerou.

Bagdádí? Rodinný typ, který přednášel na univerzitě

Dulajmíová byla za vůdce islamistů provdaná před osmi lety a jejich manželství trvalo údajně jen krátce. "Vdala jsem se za normálního člověka, přednášel na univerzitě, byl to rodinný typ," vzpomíná nyní.

Nebyla jedinou manželkou, protože Bagdádí už jednu ženu měl. "Chodil do práce a vracel se domů k rodině. Byl úžasný, ideální otec. Byl to učitel a víte, jací jsou učitelé. Věděl lépe, jak jednat s dětmi než s jejich matkou."

S ní ale Bagdádí prý moc nemluvil. "Byl tajemný."

Obtížné pro ni bylo i to, že byla druhou ženou. Svazek skončil před sedmi lety a Dulajmíová od Bagdádího uprchla, když otěhotněla. "Nebyla jsem šťastná," řekla. Nemilovala ho prý a důkazem toho je fakt, že utekla.

Dcera nese na bedrech neštěstí celého světa

Snažil se ji prý marně získat několikrát zpět, naposledy s ním mluvila v roce 2009.

Teď má strach o dceru a doufá, že se jí podaří zajistit jí vzdělání v cizině. "Ona teď trpí, na jejích bedrech je neštěstí celého světa." Sní o tom, že se jí podaří dostat se do Evropy a že tam dcera začne chodit do školy. "Chci žít v nějaké evropské, ne arabské zemi. Chci, aby mé děti chodily do školy, i když jejich matka byla provdaná za teroristu abú Bakra Bagdádího. Jakou vinu na tom nesou děti?" ptá se Dulajmíová.

Nehodlá prý stále pykat za to, že žila s Bagdádím. "V čem jsem se provinila, když jsem se za něj v roce 2008 vdala? Jsme rozvedení, opustila jsme ho já, ne naopak. Prošla jsem si mnohým a trpěla ve vězení. Teď se chci usadit. Kdybych zůstala s ním, žila bych si jako princezna. Měla bych spoustu peněz, ale já peníze nechci. Chci žít svobodně jako každý jiný," sdělila žena, který byla v Libanonu v roce 2014 zatčena a propuštěna před několika měsíci.

Do Libanonu přijela s více dětmi. Než si vzala Bagdádího, už byla jednou vdaná - byla manželkou Iráčana z osobní stráže bývalého prezidenta Saddáma Husajna. S ním měla dvojčata, a když ovdověla, provdala se podruhé na radu svého otce za Bagdádího.

Bagdádí v minulosti bojoval v řadách teroristické organizace Al-Káida, nyní je považován za hlavu IS a Spojené státy na něj vypsaly odměnu deset milionů dolarů (240 milionů Kč). Po rozchodu s Bagdádím se Dulajmíová vdala potřetí, tentokrát za Palestince, s nímž má další dítě.

 

Právě se děje

Další zprávy