Býci se prohnali Pamplonou, zraněno 13 lidí

pav, Reuters
7. 7. 2008 15:30
Začaly oslavy svátku svatého Fermína, teče krev
Běh býků ulicemi Pamplony provázejí tradičně scény, při nichž se slabším náturám dělá nevolno. Ani letos to není jiné.
Běh býků ulicemi Pamplony provázejí tradičně scény, při nichž se slabším náturám dělá nevolno. Ani letos to není jiné. | Foto: Reuters

Pamplona - Třináct lidí dnes bylo hospitalizováno v severošpanělské Pamploně poté, co se jako každý rok ulicemi prohnalo stádo divokých býků.

Tradiční běh před rozzuřenými býky tvoří neodmyslitelnou součást oslav svátku svatého Fermína. A jako každý rok, i letos kvůli této zábavě teče krev, a to nikoli jen z býků.

Jak s odvoláním na organizátory uvedla agentura Reuters, zranění jsou vesměs lehčího rázu s výjimkou 37letého muže, který má poškozenou plíci, natrženou slezinu a polámaná žebra. Dva další utrpěli otřes mozku a u zbývajících deseti jde vesměs jen o odřeniny a  pohmožděniny.

Čtěte o loňských oslavách: Čtyři vážně zranění při úprku před býky v Pamploně

Může za to i Hemingway

Běhu dlouhého necelý kilometr se každoročně účastní tisíce lidí, často posilněných alkoholem. Mezi odvážlivci však nejsou jen Španělé, mnoho lidí sem kvůli tomu přijíždí ze zahraničí.

Pamplona má sice oficiálně necelých dvě stě tisíc obyvatel, ale v době festivalu, jehož kořeny sahají hluboko do středověku, jejich počet několikanásobně vzroste.

Za celosvětovou popularitu vděčí tyto zběsilé oslavy i americkému spisovateli Ernestu Hemingwayovi, který v roce 1926 zachytil jejich sugestivní atmosféru - včetně nezřízeného pití alkoholu - ve svém částečně autobiografickém románu Fiesta, známém také pod názvem I slunce vychází.

Místní úřady vedou oficiální záznamy o festivalu od roku 1924. Od té doby přišlo při úprku před býky o život 13 lidí, naposledy v roce 1995 dvaadvacetiletý Američan. Počet zraněných jde za tu dobu do tisíců.

Smrt turisty vyšetřuje policie v Pamploně i letos - poté, co bylo nedaleko městských hradeb objeveno tělo neznámého muže, pravděpodobně cizince.

 

Právě se děje

Další zprávy