Bushovu vládu rozhádal izraelský nálet na Sýrii

Martin Novák Martin Novák
10. 10. 2007 13:20
Dick Cheney versus Condoleezza Riceová
Dick Cheney.
Dick Cheney. | Foto: Reuters

Washington - Izraelský nálet na Sýrii ze 6.září, který je stále opředen záhadami a nejasnostmi, podle všeho rozdělil americkou vládu.

Dvě křídla Bushovy administrativy vedou spor o to, zda Izrael předložil Bílému domu věrohodné zpravodajské informace.

O tom, že Sýrie ve spolupráci se Severní Koreou začala s jaderným programem, na jehož konci mohou být atomové zbraně.

Cheney proti Riceové

Názor, že tato hrozba byla reálná a USA by měly okamžitě přitvrdit ve své politice vůči Sýrii i Severní Koreji, hájí viceprezident Dich Cheney.

Naopak ministryně zahraničí Condoleezza Riceová nepovažuje izraelské poznatky za jasný důkaz.

Existenci sporu potvrdily deníku New York Times zdroje z Bílého domu. Ministr obrany Robert Gates se podle nich spíše kloní na stranu Riceové.

Condoleezza Riceová.
Condoleezza Riceová. | Foto: Reuters

Co si myslí prezident Bush, není známo. Podle New York Times není ani jasné, zda o izraelském plánu bombardovat Sýrii věděl či zda ho schválil.

Čtyři izraelské stroje vletěly 6.září do hloubi Sýrie na hranicích syrského a tureckého vzdušného prostoru.

Turecko: O ničem jsme nevěděli

Bombardovaly cíl, který údajně Syřané budovali ve spolupráci se Severní Koreou. Damašek ale tvrdí, že šlo jen o skladiště raket a dalších zbraní.

Turecká vláda Sýrii ujistila, že Izraelcům nedala povolení využít turecký vzdušný prostor.

Viceprezident Cheney nyní žádá, aby USA zastavily dialog o odzbrojení se Severní Koreou a aby také zvýšily tlak na Sýrii.

Cheney patří k nejradikálnějším členům Bushova týmu, co se zahraniční politiky týče. Silně se angažoval pro válku v Iráku a podporoval tvrzení, že Saddám Husajn měl kontakty s Al-Káidou.

Nyní viceprezident prosazuje také použití síly vůči Íránu, který Washington podezřívá z vývoje jaderných zbraní.

Severokorejský režim se s Američany dohodl, že zastaví svůj jaderný program výměnou za velkou hospodářskou pomoc ze zahraničí. Jaderný reaktor v Jongbjonu by měl být uzavřen ještě do konce tohoto roku.

Korejci pomohli Sýrii s raketami

Sýrii sice Spojené státy mají na svém seznamu zemí podporujících terorismus, ale udržují s ní diplomatické vztahy a v Damašku mají velvyslanectví. Na začátku roku Sýrii dokonce navštívila šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

ČTĚTE VÍCE: Pelosiová štve Bushe, přijela do Sýrie

Severní Korea v minulosti pomáhala Sýrii s vývojem vojenských raket, ale spolupráce obou zemí v oblasti jaderných technologií dosud nebyla prokázána.

Ví se ale, že Severokorejci pomohli v osmdesátých a devadesátých letech s výrobou jaderné bomby Pákistánu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy