Bush žádal demokraty o pomoc a podporu

lem, Reuters, ČTK
24. 1. 2007 6:08
New York - V tradiční zprávě o stavu unie prezident George Bush apeloval na demokratické kongresmany, aby podpořili jeho postup v Iráku.
Prezident se v Kongresu zdraví s šéfkou Sněmovny reprezentantů a demokratkou Nancy Pelosiovou.
Prezident se v Kongresu zdraví s šéfkou Sněmovny reprezentantů a demokratkou Nancy Pelosiovou. | Foto: ČTK/AP

Ve zprávě o stavu unie se v noci na dnešek Bush rovněž vyslovil pro nahrazení benzinu alternativním palivem, pro reformu zdravotní péče, úpravu imigrační politiky a kvalitnější vzdělání.

Demokratickou většinu v obou komorách Kongresu vyzval, aby dala šanci jeho nové strategii pro Irák. Prezident tam chce americké jednotky posílit o dalších dvacet tisíc vojáků.

Američtí vojáci v Iráku drží minutu ticha za padlé kolegy
Američtí vojáci v Iráku drží minutu ticha za padlé kolegy | Foto: Reuters

"Řada z přítomných v této sněmovně chápe, že Amerika nemůže v Iráku neuspět, protože víte, že důsledky by byly bolestivé a dalekosáhlé (...) Naše země prosazuje v Iráku novou strategii. Žádám vás, dejte jí šanci, aby mohla fungovat. Žádám vás o podporu našich jednotek v poli a těch, jež jsou na cestě," uvedl prezident.

Poprvé před demokraty a ženou

Poprvé ve své prezidentské kariéře přednášel republikánský prezident George Bush zprávu o stavu unie v Kongresu kontrolovaném demokraty.

Poprvé v americké historii také přivítala prezidenta na parlamentní půdě žena - nová předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. 

Opozici projev nenadchl

Právě Pelosiová a vůdce demokratické senátní většiny Harry Reid ale Bushe kritizovali. Podle nich přehlíží názory veřejnosti, která žádá spíše stahování Američanů z Iráku.

"Bohužel, dnes prezident ukázal, že nenaslouchá největší obavě Američanů, která se týká války v Iráku," uvedli ve společném stanovisku Pelosiová a Reid.

Demokraté by uvítali obnovení atmosféry široké mezistranické spolupráce, která ve Spojených státech vládla po teroristických útocích v září 2001, řekl vůdce demokratické většiny v Senátu Harry Reid.

Zároveň zdůraznil, že je nezbytné "začít změnou kurzu v Iráku".

Nesouhlas s dosavadním Bushovým vedením války podle něho voliči dali zřetelně najevo v loňských volbách, v nichž dali přednost opozičním demokratům. 

"Hluboce nepopulární válka v Iráku" podrývá podle profesorky z univerzity v Dartmouthu Lindy Fowlerové Bushovu oblibu a komplikuje mu možnosti politického manévrování. "Skutečně to staví bariéry pro další aktivity," cituje ji deník USA Today.   

Globální oteplování a přistěhovalci

Ve zprávě o stavu unie se Bush mimo jiné věnoval alternativním zdrojům energie a v souvislosti s tím i otázkám globálního oteplování.  

Konference o změnách klimatu
Konference o změnách klimatu | Foto: Reuters

Vyslovil se pro snížení spotřeby benzinu v USA v příštích deseti letech o pětinu. Navrhl postupné nahrazování klasických pohonných hmot způsobujících nebezpečné emise čistším alternativním palivem z obnovitelných zdrojů, zejména
etanolem.

Někteří ochránci životního prostředí Bushův přístup přivítali, ale zároveň upozornili, že není dostatečným nástrojem pro boj s globálním oteplováním. Podle nich je třeba stanovit povinné hranice pro omezení produkce škodlivých plynů.

Znovu se vyslovil pro přijetí komplexního imigračního zákona, který by obsahoval program pro dočasné pracovníky ze zahraničí a zpřísnění ostrahy hranic. 

Tento zákon Kongres v minulém volebním období neschválil, protože obě komory vypracovaly vlastní znění a do voleb se jim nepodařilo nalézt shodu.

Program pro zahraniční dělníky, který by do jisté míry legalizoval část z odhadovaných dvanácti milionů nelegálních přistěhovalců v USA, ovšem odmítají i někteří republikáni, podle nichž by se tím de facto poskytla imigrantům amnestie. 

Foto: Reuters

Prezident přednesl svoji zprávu v době,kdy jeho popularita je značně nízká. Podle Gallupova ústavu pro výzkum veřejného mínění je s Bushovou prací v Bílém domě momentálně spokojeno jen 34 procent Američanů.

 

Právě se děje

Další zprávy