Bush v Africe rozdává peníze a užívá si popularitu

rak
19. 2. 2008 15:41
Americký prezident je na kontinentu vítaným hostem
Mají ho tu rádi. Víc než kdekoliv jinde na světě.
Mají ho tu rádi. Víc než kdekoliv jinde na světě. | Foto: Reuters

Kigali/Praha - Žádné masové demonstrace ani nepříznivé průzkumy veřejného mínění. Namísto toho vlídná přijetí a tisíce díků.

Africká návštěva George W. Bushe vyčnívá z řady jeho předešlých cest po ostatních kontinentech, kde vztahům s USA vévodí rozladění z kontroverzního boje proti terorismu a válek v Afghánistánu a Iráku.

Čtěte více: Jak se stal George Bush globálním psancem

"Pane prezidente, vaše administrativa je dobrým přítelem naší země a Afriky," slyšel šéf Bílého domu od svého tanzanijského protějšku Jakaye Kikweteho poté, co jeho zemi přislíbil rozvojovou pomoc ve výši 700 milionů dolarů.

Nejen to vede k obrovské popularitě Bushe na černém kontinentu.

V roce 2003 inicioval program pro boj a prevenci proti AIDS. Proteklo jím už přes 15 miliard dolarů. Tuto sumu navrhuje americký prezident v příštích letech zdvojnásobit.

Nová americká základna v Libérii

Ještě v roce 2001 to přitom vypadalo, že Afrika zůstane pro jeho administrativu zapomenutou oblastí. Zavedení specializovaného zdravotnického fondu - největšího svého druhu na světě - vše změnilo. Pomoc skrze něj dostaly desetitisíce lidí.

Plody dobrých vztahů nyní začínají Spojené státy sklízet. V Libérii chce Bush projednat možnosti pro výstavbu americké vojenské základny, jež se má stát velícím stanem pro americké jednotky AFROCOM. Liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová už oznámila, že výstavbě základny dá zelenou.

Bush zahájil svou už druhou návštěvu Afriky v Beninu, pak se zastavil v Tanzánii a Rwandě. Do čtvrtka přiletí ještě do Ghany a Libérie.

Lepší preference než doma

O svůj odkaz se v těchto zemích bát nemusí. Jeho popularita v některých z nich dosahuje 70 %, což je oproti třetinové oblíbenosti doma v USA obrovský rozdíl.

Z posledního průzkumu Pew Research Center for People & the Press navíc vyplývá, že osm z deseti nejvěrnějších národů, co se vztahu k USA týče, žije právě v Africe. Zbylými jsou Izrael a samotní Američané.

"Afrika vlastně vypadla z geopolitického zájmu americké zahraniční politiky. A ta je zde tudíž nekontroverzní," řekl listu Christian Science Monitor Francis Kornegay z Centra pro výzkum politiky v Johannesburgu.

"Takže mě neudivuje, že se mu (=Bushovi) dostává tak vřelého přijetí, obzvlášť když nabízí rozvojovou pomoc," dodal.

Jediní kritici? Přeživší rwandské genocidy

Jediní vážní kritici amerického prezidenta se podle agentury Reuters objevili během jeho návštěvy Rwandy, kam si přijel prohlédnout památník genocidy. Připomíná vraždění z roku 1994.

Extrémisté z kmene Hutu tehdy pozabíjeli na 800 tisíc Tutsijů i umírněných příslušníků vlastního kmene.

"Nemáme mu co říct, ani se s ním neplánujeme potkat," odvětil na otázku zpravodaje agentury Reuters Theodore Simburudali, jenž vede organizaci přeživších.

Ti si stěžují na přístup Washingtonu, který podle nich mohl genocidu včas zastavit.

 

Právě se děje

Další zprávy