Bush se loučí s Blairem, Brown takovým přítelem není

Lenka Málková
17. 5. 2007 17:50
Těsné spojenectví Británie a USA se možná změní
Poslední setkání ve funkcích.
Poslední setkání ve funkcích. | Foto: Reuters

Washington - V Bílém domě se dnes koná poslední setkání dvou velkých spojenců - George Bushe a Tonyho Blaira. S Blairovým nástupcem Gordonem Brownem ale těsného spojenectví Washingonu a Londýna možná končí.

Dlouholetý přítel Bushe a odstupující britský premiér Tony Blair zamířil do Washingtonu naposledy před oznámeným červnovým odchodem z funkce.

Fenomén Blair odchází. Ne tak, jak si přál - ČTĚTE ZDE

Se svým hlavním zahraničním spojencem Bush jednal o situaci v Iráku, v Afghánistánu, v súdánském Dárfúru, o íránském jaderném programu, ale také o klimatických změnách a obchodu.

Na poslední společné tiskové konferenci obou mužů nazval americký prezident Blaira politikem, "který viděl za horizont."

Britský premiér uvedl, že Spojené království bude nadále podporovat Spojené státy.

Sedm let spojenectví

Blairova  vláda byla charakterizována v posledních sedmi letech těsným spojenectvím s Bushovou administrativou.

Přestože britským labouristům jsou tradičně bližší spíš američtí demokraté, Tony Blair ihned po nástupu republikána Bushe vyhlásil etapu těsného spojenectví. 

V témže roce se jako jeden z mála evropských politiků přiklonil na stranu USA v Bushově válce proti terorismu. "Byli jsme s Vámi na začátku, zůstaneme i teď," prohlásil tehdy premiér a vyslal britské vojáky do Afghánistánu.

Během následujícího roku se přidal k Bushovi v přípravě vojenské invaze do Iráku a přes protesty veřejnosti jí v březnu 2003 prosadil. Právě toto těsné spojenectví ale z velké části přispělo k Blairovu pádu.

S Brownem přijde (asi) změna

Jeho odstoupení však vzbuzuje určitou nejistotu ohledně budoucích vztahů mezi Londýnem a Washingtonem. 

Jeho nástupce Gordon Brown své zahraničněpolitické pozice jasně nedefinoval, ale každopádně se neočekává, že by s americkým prezidentem měl stejně přátelský vztah jako Blair.

Netají se totiž tím, že s invazí do Iráku by pravděpodobně nesouhlasil.

"Vláda musí být otevřenější a více odpovědná vůči parlamentu, například v rozhodnutích, která se týkají míru a války, jmenování lidí do veřejných funkcí a ministerského etického kodexu," řekl Brown.

Evropa se ale mění. Hledí k Washingtonu

Ostrovní Británie však opět ukazuje, že její politický vývoj by se mohl opět ubírat opačným směrem než v kontinentální Evropě.

Největší odpůrci Bushe - francouzský prezident Jacques Chirac a německý kancléř Gerhard Schröder - byli ve funkci nahrazeni mnohem vstřícnějšími politiky: Sarkozym a Angelou Merkelovou.

Sarkozy sui myslí, že řadu globálních problémů mají podle něj Evropa a USA řešit společně.
Sarkozy sui myslí, že řadu globálních problémů mají podle něj Evropa a USA řešit společně. | Foto: Reuters

Ekonomické i politické sblížení s USA dokonce považuje spolková kancléřka Angela Merkelová za hlavní úkol své vlády.

A totéž prohlašuje i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, s nímž přichází do Elysejského paláce muž, který si zlepšení vztahů a prohloubení přátelství s USA stanovil jako prioritu.

Obdivuje americký ekonomický model a že řadu globálních problémů mají podle něj Evropa a USA řešit společně. Stejně jako Bush Sarkozy například odmítá připustit, aby se Írán stal vlastníkem jaderné bomby.

Příští rok se ale konají prezidentské volby ve Spojených státech a George Bush již nemůže kandidovat.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy