Bush řeší krizi liberalismu. A Chávez se dobře baví

Roman Gazdík
8. 10. 2008 17:00
Bush je větší socialista než já, směje se Chávez
Wall Street nestojí zdaleka tak pevně jako dříve.
Wall Street nestojí zdaleka tak pevně jako dříve. | Foto: Adam Hradílek

Analýza - "Zním více méně jako Bush," prohlásil Hugo Chávez během své návštěvy Číny poté, co americkému prezidentovi na dálku zazpíval "jsi mi tak podobný" a pogratuloval mu, že konečně přiznal, že čelí finanční krizi.

Z venezuelského Caracasu pak upozornil, že jedinou cestou, jak z ní ven, je konec "neoliberálního systému" vlády tržního kapitalismu. Má to dosvědčovat i jednání USA: nynější státní injekce v Americe podle něj daleko přesahují to, co on udělal ve Venezuele.

"Kritizovali mě, zvláště ve Spojených státech, za znárodňování velké (telekomunikační) společnosti CANTV, která nestála ani 1,5 miliardy," prohlásil Chávez. "Spojené státy utratily 900 miliard dolarů, čtyřikrát tolik, co vyprodukuje Venezuela za rok, aby se pokusily podpořit finanční systém v potížích a trh s bydlením."

A Chávezově argumentaci jsou nyní podle všeho jiní světoví politici ochotnější naslouchat než kdy dříve.

USA mizí z regionu

Levicové režimy jsou v jihoamerickém regionu, kde došlo během "neoliberálních" osmdesátých let dvacátého století k největšímu poklesu místních ekonomik v historii, na vzestupu. Argentina, Bolívie, Brazílie, Ekvádor, Chile, Paraguay, Uruguay a Venezuela: ve všech těchto státech nyní vládne levice.

Hugo Chávez sleduje situaci v USA pobaveně.
Hugo Chávez sleduje situaci v USA pobaveně. | Foto: Reuters

A blíží se i směrem k USA. V Nikaragui byl zvolen Daniel Ortega, bývalý partyzán, kterého USA - za silné podpory Johna McCaina - chtěly odstavit od moci milicemi Contras v osmdesátých letech.

V Guatemale vládne Álvaro Colom, první levicový prezident po půlstoletí, a ačkoliv je honduraský Manuel Zelaya liberál, při nedávné roztržce mezi USA, Bolívií a Venezuelou se postavil na stranu jihoamerických levicových režimů.

Venezuela, Bolívie, Ekvádor a i někteří představitelé těch méně ostře levicových vlád tvrdí, že čistě tržní ekonomika, jakou Spojené státy v regionu po desítky let propagují, neměla požadovaný dopad - obyčejné lidi z chudoby se jí pozvednout nepodařilo.

V posledních letech se navíc vytvořila další světová ekonomická mocenská centra - Evropská unie a Čína, která mohou svým hospodářským úspěchem inspirovat. Čína je tak nyní dominantním finančním hráčem nejen v Jižní Americe, ale i v mnoha afrických zemích.

Berlínská zeď friedmanismu

Podle komentátorů je nyní velmi reálné, že současná světová ekonomická krize, která vzešla ze Spojených států, i nynější "socialistické chování" USA dále podlomí politický i ekonomický vliv supervelmoci ve světě a rozvojové země se budou se svými ekonomickými problémy stále častěji obracet ke státům jiného typu jako jsou Venezuela nebo Čína.

"To, co vidíme v případě krachu na Wall Street, by mělo být, pro friedmanismus totéž, co byla Berlínská zeď pro autoritářský komunismus: obžaloba ideologie," prohlásila minulý týden levicová kanadská novinářka a intelektuálka Naomi Kleinová přímo na Chicagské univerzitě, alma mater ekonoma Miltona Friedmana, který je považován za guru volného trhu.

Milton Friedman: otevře se po současné krizi nová ekonomická kapitola?
Milton Friedman: otevře se po současné krizi nová ekonomická kapitola? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

V publiku byli ale nejen skalní friedmanisté, nýbrž i ti studenti, kteří jsou proti tomu, aby nové výzkumné centrum, které dostalo do vínku 200 milionů dolarů, bylo po nejslavnějším chicagském profesorovi pojmenováno - podle nich kvůli tomu, že ideologie volného trhu má sporný dopad na občany rozvinutého i rozvojového světa.

Silná slova bylo slyšet i z OSN.

"S tím, jak se pilíř americké moci - její ústřední finanční postavení - tak silně otřásá, objevilo se zde mezi některými účastníky jisté uspokojení, že Bushova administrativa, která dlouho poučovala jiné národy ohledně výhod neomezených trhů, nyní odmítla svou vlastní medicínu návrhem velké pomoci finančním firmám," napsal o začátku současného zasedání Valného shromáždění OSN na konci září deník New York Times považovaný za baštu liberalismu.

A do kritiky volných trhů se pustili i jednotliví vůdci.

Méně magie volného trhu

"Potřebujeme nové porozumění ohledně obchodní etiky a vládnutí, více soucitu a méně nekritické víry v "magii" trhů," pronesl ve své úvodní poznámce generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Kritiku bylo podle NYT otevřeně slyšet zejména od mocných a nikoli od chudých zemí, které se bojí uzavření kohoutků s rozvojovou pomocí. V OSN se tak opřel do Wall Street brazilský prezident Lula da Silva, jeho francouzský kolega Nicolas Sarkozy nebo britský ministr Mark Malloch Brown.

Indexy klesají
Indexy klesají | Foto: Reuters

"Všichni si velmi dobře pamatují nemilosrdnou radu, kterou od amerických finančních institucí dostali: omezit ekonomiku a nechat banky narazit do zdi," prohlásil Brown. "S odtupem času se mnozí zlobí, že šlo o dvojí standard."

Sarkozy se zase po setkání s finančníky podivoval nad tím, že když jsou trhy úspěšné, každý si tento úspěch přisvojuje, zatímco když je tomu naopak, nikdo neví, kdo za to může.

Soudruzi z Bílého domu

I z Kongresu se na hlavu bankéřů snesla silná kritika a obvinění z privatizace zisků a znárodnění ztrát. Nakonec však obě komory balíček Bushových ekonomických opatření - doplněný tradičními "malými domů" v podobě investic na konkrétní projekty do jednotlivých volebních okrsků - iniciativu poslušně schválily.

McCain rád nazývá Cháveze diktátorem.
McCain rád nazývá Cháveze diktátorem. | Foto: Reuters

"Vláda není řešením našeho problému. Vláda je naším problémem," řekl kdysi americký prezident Ronald Reagan. Nyní však má dnešní vláda na stole opačně položenou otázku: co s volnými trhy?

A oba kandidáti na amerického prezidenta - alespoň v předvolebních projevech - nabízejí jediné řešení: více státu a regulace.

A Chávez je spokojený.

"Naštěstí jsme v našem případě začali téměř před desetiletím proces oddělování od perverzního "systému casina", jak tomu říká soudruh McCain," komentoval pobaveně vývoj na americké politické scéně venezuelský prezident.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 37 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy