Bez Saddáma Husajna je svět lepší, reaguje exprezident Bush na britskou zprávu o Iráku

ČTK ČTK
7. 7. 2016 9:37
Podle bývalého amerického prezidenta George Bushe mladšího se světu po svržení iráckého diktátora Saddáma Husajna daří lépe. Někdejší šéf Bílého domu to uvedl v reakci na zveřejnění zprávy britské vyšetřovací komise. Ta kritizuje zapojení Britů do invaze v Iráku. Bush mladší po svém mluvčím vzkázal, že je "ohromně hrdý na působení amerických a koaličních sil za války proti teroru".
Bývalý americký prezident George Bush.
Bývalý americký prezident George Bush. | Foto: Reuters

Washington - Bývalý americký prezident George Bush mladší věří, že bez bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna je svět lepším místem. Uvedl to Bushův mluvčí Freddy Ford, a to v reakci na středeční zveřejnění zprávy britské vyšetřovací komise, která ostře kritizuje zapojení Británie do invaze v Iráku a tehdejšího premiéra Tonyho Blaira.

"Bez ohledu na zpravodajské neúspěchy a další chyby, které již připustil, se (někdejší) prezident Bush stále domnívá, že celému světu se daří lépe, než když byl Saddám Husajn u moci. Je ohromně hrdý na působení amerických a koaličních sil za války proti teroru a na oběti, které přinesly. A nejpevnějším spojencem byla Británie pod vedením premiéra Tonyho Blaira," řekl Ford.

Zpráva kromě jiného vytkla Blairovi, že bez konzultace s vládou slíbil Bushovi před invazí do Iráku, že ho bude následovat, "ať se stane cokoli". Autoři dokumentu ale především usoudili, že vojenský útok v roce 2003 proti iráckému režimu byl uspěchaný a špatně připravený. Blair se za chyby omluvil, ale stejně jako Bush obhajoval válku, která podle něj učinila svět bezpečnějším.

Mluvčí Bílého domu k závěrům zprávy jen připomněl, že prezident Barack Obama byl vždy proti válce v Iráku. "Musel řešit následky tohoto neblahého rozhodnutí po celou dobu svého mandátu. To samé budou muset dělat i další prezidenti. Pro Spojené státy je důležité, aby se z minulých chyb poučily," řekl mluvčí Josh Earnest.

Za války zahynulo téměř 4500 Američanů, 179 Britů a více než 100 tisíc Iráčanů.

Irákem stále zmítá sektářské násilí, které se vládě podporované Američany nedaří zastavit. Nedělní sebevražedný bombový atentát v Bagdádu, k němuž se přihlásila organizace Islámský stát, si vyžádal nejméně 250 obětí. Tím se podle BBC stal nejkrvavějším podobným útokem od americko-britské invaze.

 

Právě se děje

Další zprávy