Bush prosadil protiteroristický zákon

čtk, man, pev, BBC
29. 9. 2006 12:00
Washington - Americký Kongres souhlasil se zněním nového protiteroristického zákona, který dá prezidentovi do rukou účinnější nástroj pro stíhání a vyslýchání osob podezřelých z terorismu.
Převádění vězňů na základně Guantánamo.
Převádění vězňů na základně Guantánamo. | Foto: Reuters

Bushův návrh odhlasovala dolní komora Sněmovna reprezentantů ve středu a horní komora Senát ve čtvrtek. Prezident by měl schválený text podepsat do konce týdne. Pak zákon vstoupí v platnost.

Mučení je zakázáno, vězni se však nemusí vyspat

Proti legislativnímu kroku protestuje opozice i znepokojení ochránci lidských práv. Tvrdí, že zákon údajně ztěžuje vězňům, kteří jsou podezřelí z napojení na teroristickou síť, odvolávat se k soudu proti podmínkám svého zadržování.

Dozorci na americké základně Guantanamo se neštítí krutého zacházení s vězni.  Kruté metody neodporovaly do této doby americkým zákonům.
Dozorci na americké základně Guantanamo se neštítí krutého zacházení s vězni. Kruté metody neodporovaly do této doby americkým zákonům. | Foto: Ministerstvo obrany USA

Vyšetřovatelé podle nich sice nesmějí při výsleších používat mučení a nelidské či ponižující zacházení, ale zákon nezakazuje ani nepostihuje používání jiných technik výslechu, které hraničí s mučením - například zabraňování spánku či týrání chladem.

Právě kvůli vyšetřovacím praktikám Ústřední zpravodajské služby (CIA) na americké základně Guantánamo na Kubě, kde Spojené státy podle odhadů zadržují okolo 460 lidí, i jinde ve světě čelí dlouhodobě Bushova vláda obviněním z mučení vězňů.

"Tento zákon dává úřadům, které chtěly legalizovat mučení vězňů přesně to, o co se snažily," uvedl senátor za demokraty John Kerry.

Nepřáteli USA budou i mecenáši teroristů

Nová legislativa zavádí také zvláštní vojenské tribunály a rozšiřuje pojem "nepřátelský bojovník" na osoby, které poskytují zbraně, peníze a další pomoc teroristickým skupinám.

"Neposilujeme legislativu proti nějakým podvodníčkům či pobertům. Jsme ve válce proti extremistům, kteří chtějí zabíjet naše občany," obhajoval text senátor z vládní Republikánské strany Mitch McConnell.

Prezident ustoupil, ale je spokojený

"Mohu s potěšením prohlásit, že tato dohoda zachovává jediný a nejúčinnější nástroj, jak ochránit Ameriku a zneškodnit teroristické útoky," uvedl prezident George Bush v prohlášení z minulého týdne, kdy znění protiteroristického zákona projednával s Kongresem.

Zákon podle šéfa Bílého domu "uvolní cestu k dopadení teroristů, jejich držení ve vazbě, vyslýchání a souzení".

Prezident se snažil do zákona prosadit pasáže, které by daly tajným službám volnější ruku, aby mohly sledovat, zadržovat a vyšetřovat podezřelé z terorismu. Zároveň se zasazoval o to, aby vyšetřovatelé nemohli být vystaveni žalobám pro kruté zacházení.

Vlivný republikán byl proti, upravený zákon však podpořil

Proti původnímu Bushovu návrhu zákona se před týdnem stavěl hlavně republikánský senátor John McCain.

Ten je považován za možného republikánského kandidáta v příštích prezidentských volbách. Sám byl v době války ve Vietnamu zajat a mučen severovietnamským komunistickým režimem.

McCain požadoval, aby zákon respektoval Ženevské konvence o zacházení s vězni a zajatci.
McCain požadoval, aby zákon respektoval Ženevské konvence o zacházení s vězni a zajatci. | Foto: Reuters

McCain požadoval, aby zákon respektoval Ženevské konvence o zacházení s vězni a zajatci. Podpořil ho i bývalý šéf americké diplomacie Colin Powell. 

S upraveným nárhem zákona byl však McCain spokojen a podpořil jej.  "Jsem přesvědčen, že díky tomuto právnímu rámci budou jisté 'techniky' jako je topení, vyvolávání stresu či zabraňování spánku postaveny mimo zákon," zdůvodnil McCain své překvapivé rozhodnutí.

 

Právě se děje

Další zprávy