Bush posvětil únik tajných informací

opa
7. 4. 2006 10:27
Washington - Prezident Bush se potýká s dalším skandálem. Posvětil únik tajných informací, ačkoli podobné případy vždy odsuzoval.

Měl tak učinit, aby umlčel kritiku invaze do Iráku.

Vyplývá to z výpovědi bývalého šéfa administrativy viceprezidenta Cheneyho Lewise Libbyho. Ten stojí před soudem kvůli obvinění z křivého svědectví v jiném případu.

Reakce na kritiku: Tajné informace do novin

Libby uvedl, že mu Cheney v roce 2003 se souhlasem prezidenta Bushe nařídil, aby sdělil utajované zpravodajské informace reportérce deníku New York Times Judith Millerové.

Mělo jít o reakci na vyjádření bývalého špičkového diplomata Josepha Wilsona, který podrobil ostré kritice invazi do Iráku poté, co v zemi nebyly nalezeny dříve avizované zbraně hromadného ničení.

Zveřejněné zpravodajské informace obsahovaly některé závažné skutečnosti ohledně Iráku a měly pomoci invazi ospravedlnit.

Demokraté: Bush je pokrytec

Demokraté ihned po uveřejnění Libbyho svědectví obvinili Bushe z pokrytectví. Prezident totiž v minulosti úniky informací ze státní správy opakovaně odsoudil a slíbil viníky přísně potrestat. Nyní se měl ovšem takového činu sám dopustit, navíc výhradně z politických důvodů.

"Pokud se tyto informace ukáží jako pravdivé, půjde o velmi závažnou zprávu," uvedla členka Kongresu, demokratka Jane Harmanová.

"Prezident v minulosti řekl, že vyhodí každého zaměstnance, který by se dopustil úniku informací. Ovšem nyní to vypadá, že takovéto činy sám schvaluje," řekl demokratický senátor Charles Schumel.

George Bush se k případu zatím nevyjádřil.

"Probíhající vyšetřování a soudní řízení zásadně nekomentujeme a nebudeme to měnit ani nyní," řekl mluvčí Bílého domu Ken Lisaius.

Libbyho případ začal již v říjnu minulého roku. Týká se prozrazení utajovaného jména agentky CIA Valerie Plamové, manželky právě bývalého diplomata Wilsona. Ten se v této souvislosti vyjádřil, že Bílý dům zveřejnil jméno jeho ženy - a tím jí znemožnil další činnost - úmyslně, aby se mu pomstil právě za kritiku invaze.

Prezident zákon neporušil, ale...

Právní experti nijak nezpochybňují Bushovu pravomoc odtajnit zpravodajské informace, stejně jako možnost delegovat ji na své podřízené. Prezident skutečně v minulosti podepsal dokument, kterým část této pravomoci převedl i na viceprezidenta Dicka Cheneyho.

Vzhledem k jeho dřívějšímu postoji k únikům informací a konkrétní politické motivaci je však Bush nyní terčem ostré kritiky.  

 

Právě se děje

Další zprávy