Bush napsal knihu o 11. září a svém boji s alkoholem

Martin Novák Martin Novák
26. 4. 2010 21:30
Kniha Decision Points vyjde 9. listopadu
Obal knihy.
Obal knihy. | Foto: Reuters

New York - George W. Bush neporuší tradici amerických prezidentů a vysoce postavených politiků. I on napsal po odchodu z funkce paměti.

Knihu s názvem Decision Points vydá nakladatelství Crown Publisher ještě letos, 9. listopadu. Veřejnosti už představilo obálku díla, výtisk bude stát 35 dolarů.

Bývalý prezident k tomu podotkl, že vlastně nejde o klasické paměti v tom smyslu, že by v knize rekapituloval celý svůj život. Popisuje podle svých slov jen některá období z výkonu prezidentské funkce.

 

Má jít zejména o útoky z 11. září 2001 a o prezidentské volby z roku 2000, v nichž mimořádně těsně porazil svého soupeře Alberta Gorea.

Nebude však chybět ani jeho soukromá bitva, kterou v minulosti vybojoval se závislostí na alkoholu.

21. leden 2009. George Bush po inauguraci Baracka Obamy opouští Bílý dům.
21. leden 2009. George Bush po inauguraci Baracka Obamy opouští Bílý dům. | Foto: Reuters

Podle agentury AP má exprezident text už zhruba hotový a nyní provádí na svém sídle v texaském Crawfordu první korektury.

Ve vydání vzpomínek ho však předhoní jeho manželka Laura. Její kniha se má objevit na pultech knihkupectví už 4. května.

Paměti píše také Bushův viceprezident Dick Cheney, navíc letos vyšla kniha Bushova klíčového poradce Karla Rovea.

Ten kromě jiného napsal, že kdyby prezident měl přesnější informace o zbraních hromadného ničení v Iráku a věděl by, že Saddám Husajn už žádné nemá, nerozhodl by se pro válku.

 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy