Bush mladší vystavuje své portréty politiků. Zvěčnil i Havla

ČTK ČTK
4. 4. 2014 21:02
Portréty státníků doplňují fotografie ze společného setkání a dary, které od nich Bush ml. dostal.
George Bush ml.: Portrét českého exprezidenta Václava Havla.
George Bush ml.: Portrét českého exprezidenta Václava Havla. | Foto: Reuters

Washington - Bývalý americký prezident George Bush mladší v pátek představil obrazy, které namaloval po odchodu z Bílého domu.

Výstava jeho děl začíná oficiálně v sobotu v Bushově prezidentské knihovně v Dallasu, dnes ale zájemci měli možnost v pořadu Today na americké stanici NBC nahlédnout do zákulisí.

Bush namaloval také portrét někdejšího disidenta a československého a českého prezidenta Václava Havla.

Na Bushových obrazech je mimo jiné asi dvacítka světových státníků, se kterými jako hlava Spojených států spolupracoval, ve výčtu nechybí například ruský prezident Vladimir Putin, jeho afghánský kolega Hamíd Karzáí, bývalý britský premiér Tony Blair či tibetský duchovní vůdce dalajlama.

"Neřeknu vám, jak tito lidé zareagují, až svůj portrét uvidí," prohlásil Bush během televizního rozhovoru, který vedla jeho dcera Jenna Bushová Hagerová. Na výstavě nebude chybět ani autoportrét či obraz s jeho otcem Georgem Bushem starším, který zastával prezidentský post v letech 1989-93.

Portréty státníků doplňují fotografie, které vznikly při setkání s Bushem mladším. Pod obrazy jsou také dary, které americký prezident od osobností dostal, a doprovodný text, který návštěvníkům knihovny život namalovaných politiků přibližuje.

Bush: Inspiroval mě Churchill

Bush v pořadu Today řekl, že se o malování začal zajímat až po odchodu z Bílého domu v roce 2009 a že k malířskému plátnu ho přivedla i esej Winstona Churchilla s názvem Malování jako koníček. První kresby ale vytvořil pomocí aplikace na tabletu jako rychlé skici pro rodinu. Své obrazy podepisuje číslovku 43, která odkazuje na fakt, že byl 43. prezidentem USA.

"Chtěl jsem, aby poslední etapy mého života byly naplněné a kreslení, jak se ukazuje, mi pomohlo vyplnit nejen volný čas, ale otevřelo i mou mysl," vysvětlil. "Maluji hodně, neboť - jak víte - jsem energický člověk a chci se zlepšovat. Otevřel se mi zcela nový svět," dodal.

Sedmašedesátiletý Bush také řekl, že zprvu se uspořádat výstavu zdráhal, pak si ale řekl, že takováto událost by mohla zvýšit zájem o jeho prezidentskou knihovnu.

Na výstavě, která potrvá do 4. června, nebudou k vidění jen tváře politiků, ale také zátiší, krajiny, kresby zvířat a autoportréty ve vaně či sprše. Některé z Bushových prvních prací unikly na internet poté, co hackeři získali přístup do Bushova e-mailového účtu.

Za nejoblíbenější obraz označil Bush ten, na kterém je spolu s otcem. Bushova matka Barbara, která se rozhovoru rovněž zúčastnila, prohlásila, že se jí synovo dílo líbí. Zprvu ale zažertovala, když prohlásila: "Tohle je můj muž?" Prohlásila také, že by synovi nikdy nestála modelem.

 

Právě se děje

před 1 minutou

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy