Bush: Koupíme podíly v bankách za 250 miliard dolarů

Reuters Dominik Jandl, Reuters
14. 10. 2008 14:13
Vláda USA bude krizi řešit přímou podporou

Washington - Americký prezident George Bush v úterý v televizním přenosu představil další plány vlády Spojených států na řešení krize finančních trhů.

Její podstata spočívá v přímé "injekci" kapitálu do finančních institucí, jež má oživit zamrzlé trhy. Vláda nakoupí akciové podíly v problémových amerických bankách za 250 miliard dolarů, aby předešla hrozbě hospodářské recese.

Oznámená suma je součástí 700miliardového balíku, který američtí zákonodárci schválili počátkem měsíce.

Kromě obnovy důvěry inestorů ve finanční trhy mají vynaložené peníze pomoci k vytvoření nových pracovních míst a posílení hospodářského růstu.

Bush prohlásil, že toto opatření v kombinaci s předešlými kroky pomůže obnovit důvěru a "vrátí naši ekonomiku na cestu růstu a prosperity".

Krok americké vlády následuje po sérii opatření, kterou oznámili států Evropské unie. Bush tento postup v projevu ocenil.

Nechceme trh ovládat, ale chránit

"Je to zcela zásadní krok krátkodobého rozsahu na podporu životaschopnosti amerického bankovního systému," shrnul Bush smysl série domácích opatření. Plán oznámil veřejnosti v Růžové zahradě Bílého domu po schůzce s vládním ekonomickým týmem.

George Bush kritizoval Rusko za invazi do Gruzie
George Bush kritizoval Rusko za invazi do Gruzie | Foto: Reuters

"Účelem není ovládnutí volného trhu, ale jeho ochrana," snažil se Bush mírnit případné obavy lidí ze "znárodňování". Jak ale píše sever BBC, kroky jsou prakticky "částečným zestátněním bankovního sektoru".

Prezident se zároveň nechal slyšet, že FED, americká obdoba centrální banky, bude ručit za většinu nových půjček bank, a stejně tak rozšíří ochranu i na nezúročitelná konta.

Vzápětí ale ujistil, že vládní kroky budou limitovány a jejich platnost bude časově omezená.

"Bude chvíli trvat, než tato opatření dosáhnou plné účinnosti, nicméně americká veřejnost si může být jistá ohledně naší dlouhodobé ekonomické budoucnosti," uklidňoval na závěr projevu Bush.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy