Bush: Koupíme podíly v bankách za 250 miliard dolarů

Vláda USA bude krizi řešit přímou podporou

Washington - Americký prezident George Bush v úterý v televizním přenosu představil další plány vlády Spojených států na řešení krize finančních trhů.

Její podstata spočívá v přímé "injekci" kapitálu do finančních institucí, jež má oživit zamrzlé trhy. Vláda nakoupí akciové podíly v problémových amerických bankách za 250 miliard dolarů, aby předešla hrozbě hospodářské recese.

Oznámená suma je součástí 700miliardového balíku, který američtí zákonodárci schválili počátkem měsíce.

Kromě obnovy důvěry inestorů ve finanční trhy mají vynaložené peníze pomoci k vytvoření nových pracovních míst a posílení hospodářského růstu.

Bush prohlásil, že toto opatření v kombinaci s předešlými kroky pomůže obnovit důvěru a "vrátí naši ekonomiku na cestu růstu a prosperity".

Krok americké vlády následuje po sérii opatření, kterou oznámili států Evropské unie. Bush tento postup v projevu ocenil.

Nechceme trh ovládat, ale chránit

"Je to zcela zásadní krok krátkodobého rozsahu na podporu životaschopnosti amerického bankovního systému," shrnul Bush smysl série domácích opatření. Plán oznámil veřejnosti v Růžové zahradě Bílého domu po schůzce s vládním ekonomickým týmem.

George Bush kritizoval Rusko za invazi do Gruzie
George Bush kritizoval Rusko za invazi do Gruzie | Foto: Reuters

"Účelem není ovládnutí volného trhu, ale jeho ochrana," snažil se Bush mírnit případné obavy lidí ze "znárodňování". Jak ale píše sever BBC, kroky jsou prakticky "částečným zestátněním bankovního sektoru".

Prezident se zároveň nechal slyšet, že FED, americká obdoba centrální banky, bude ručit za většinu nových půjček bank, a stejně tak rozšíří ochranu i na nezúročitelná konta.

Vzápětí ale ujistil, že vládní kroky budou limitovány a jejich platnost bude časově omezená.

"Bude chvíli trvat, než tato opatření dosáhnou plné účinnosti, nicméně americká veřejnost si může být jistá ohledně naší dlouhodobé ekonomické budoucnosti," uklidňoval na závěr projevu Bush.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 58 minutami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy