Bulvár pobouřil Buckinghamský palác. The Sun napsal, že královna chce Brexit

ČTK ČTK
9. 3. 2016 15:44
Britský bulvární list The Sun zveřejnil zprávu, podle které královna Alžběta II. podporuje odchod Velké Británie z Evropské unie. Královnin mluvčí se vůči tomu vymezil s tím, že královna zůstává tradičně politicky neutrální. Buckinghamský palác podal stížnost u britské novinářské organizace IPSO. Britská společnost je kvůli referendu o setrvání země v EU, které se bude konat v červnu, rozdělená a postoj královny by mohl výrazně ovlivnit chování některých voličů.
Britská královna Alžběta II.
Britská královna Alžběta II. | Foto: Reuters

Londýn - Buckinghamský palác označil jako falešnou zprávu bulvárního listu The Sun, že britská královna Alžběta II. podporuje odchod Spojeného království z Evropské unie.

Královnin úřad k tomu uvedl, že panovnice v této věci zachovává neutralitu, napsala agentura Reuters. Alžběta II. zůstala nestranná i v roce 2014, kdy Skotsko rozhodovalo o vyhlášení nezávislosti. Skotové se nakonec vyslovili pro pokračování svazku s Londýnem.

The Sun zveřejnil zprávu s titulkem "Královna podporuje Brexit", tedy odchod Británie z EU. V textu se list odvolával na nejmenované zdroje, podle kterých královna nesouhlas s členstvím v Unii vyslovila nejméně dvakrát za poslední desetiletí.

"Královna zůstává politicky neutrální, jako je tomu po 63 let," uvedl královnin mluvčí. "Nebudeme komentovat falešná tvrzení anonymních zdrojů. Referendum je záležitostí Britů, kteří rozhodnou," dodal. Buckinghamský palác kvůli zprávě listu The Sun podal stížnost u britské novinářské organizace IPSO, uvedla BBC.

Podle zmíněných zdrojů Alžběta II. řekla někdejšímu vicepremiérovi a šéfovi liberálních demokratů Nicku Cleggovi v roce 2011 na hradě Windsor, že EU směřuje špatným směrem. Clegg, který podporuje setrvání Británie v Unii, zprávu označil za nesmysl.

"Vůbec si nevybavuji, že by se tohle stalo. Myslím, že toto není věc, na kterou bych zapomněl," napsal Clegg na Twitteru.

Britská společnost je před referendem, které je vyhlášeno na 23. června, rozdělená, proto by podle Reuters mohl postoj královny výrazně ovlivnit postoj voličů.

Britský premiér David Cameron svým voličům slíbil zreformovat vztahy Británie s EU a uspořádat do konce příštího roku referendum o setrvání země v Unii. Na příslušné dohodě se s unijními představiteli dohodl v únoru, následně na červen vyhlásil referendum.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy