Bulharsko volí, Praha žádá záruky pro ČEZ

Martin Novák Martin Novák
12. 5. 2013 10:15
Vysoké účty za elektřinu vedly v únoru k pádu vlády, kritice českých firem a volbám
Prvomájový průvod stoupenců Bulharské socialistické strany.
Prvomájový průvod stoupenců Bulharské socialistické strany. | Foto: Reuters

Sofie - Je to vůbec poprvé, co se v některé zemi konají předčasné volby kvůli demonstracím, na jejichž vypuknutí se podílely také české firmy.

Bulhaři v neděli volí nový parlament, protože vláda premiéra Bojka Borisova odstoupila 20. února po velkých protestech, týkajících se také příliš vysokých účtů za elektřinu.

A distribuci elektřiny v Bulharsku zajišťují i dvě české společnosti - ČEZ a Energo-Pro.

Podle průzkumů vzejde z voleb značně roztříštěný parlament a sestavit stabilní vládu bude zřejmě obtížné. Favorit je vítěz předchozích voleb, strana expremiéra Bojka Borisova s názvem GERB (Občané pro evropský rozvoj Bulharska).

Těsně - zhruba o procento - v posledních průzkumech vedla před opoziční Bulharskou socialistickou stranou.

V názorech na to, zda by ČEZ a Energo-pro měla být odebrána v zemi licence pro distribuci elektřiny, se moc neliší. Ačkoliv pravomoc odebrat licenci má teoreticky nezávislý regulační úřad, jak Borisov, tak socialisté na začátku roku během velkých demonstrací ostře útočili na české společnosti a obviňovali je ze skokového zdražení elektřiny.

Volební plakáty v Sofii.
Volební plakáty v Sofii. | Foto: Reuters

ČEZ i Energo-Pro odmítají, že by podmínky licence porušily a prezident Miloš Zeman požádal před volbami prezidenta Evropské unie Hermana van Rompuye, aby Brusel zasáhl, kdyby po volbách v Bulharsku byl politický tlak na tvrdé kroky proti českým firmám.

Van Rompuy to během návštěvy Prahy 26. dubna slíbil.

Bulharský politolog Ivan Krastev v rozhovoru pro polský list Gazeta Wyborcza uvedl, že o tématu se v předvolební kampani nehovořilo.

"Nikdo nemluvil o tom, jak snížit ceny elektřiny, přestože to byl jeden z hlavních podnětů protestů a pádu vlády," uvedl Krastev.

Ve čtvrtek nicméně dostala společnost Energo-Pro pokutu 1,69 milionu leva (přes 22 milionů Kč) za zneužívání dominantní pozice na trhu. Česká firma se odvolá, protože odpojila od elektřiny vodárnu, která dlouho neplatila účty za elektřinu.

Bulhary šokovalo prudké zdražení elektřiny na začátku roku. Pro některé rodiny to znamenalo, že za elektřinu zaplatí až polovinu ze svého měsíčního příjmu.

Demonstrace přerostly v odpor vůči celkové situaci v zemi, stagnující ekonomice a korupci. Premiér Borisov, který v roce 2009 se stranou GERB volby jasně vyhrál, raději odstoupil.

Demonstrace provázela vlna sebeupalování na protest proti stávajícím poměrům a sociální situaci. Jako první vzplál a na následky popálenin zemřel v únoru ve Varně šestatřicetiletý Plamen Goranov, pak jej následovalo dalších šest lidí. Přežil jen jeden.

Mítink socialistů v Sofii.
Mítink socialistů v Sofii. | Foto: Reuters

Bulharsko je nejchudší zemí v Evropské unii. Průměrný plat činí v přepočtu 10 700 korun, průměrný důchod jen 3500 korun. "Lidé jsou frustrovaní tím, že členství v Evropské unii nepřineslo zlepšení jejich života, jak doufali," říká Krastev.

Opoziční socialisté slibují vytvoření čtvrt milionu nových pracovních míst a snížení daní pro lidi s nižšími příjmy. Doufají také, že GERB poškodí aféra s odposlechy Borisova.
Na veřejnost se dostaly záznamy, na kterých se expremiér radí s  šéfem zpravodajské služby o tom, jak zamezit vyšetřování ministra zemědělství Miroslava Najdenova, podezřelého z braní úplatků.

Do parlamentu se dostanou zřejmě ještě tři strany, ale žádná z nich nezíská více než sedm-osm procent hlasů. Hnutí za práva a svobody reprezentující tureckou menšinu, krajně pravicová a populistická formace Útok a také nová strana Bulharsko občanům, kterou vede bývalá eurokomisařka pro ochranu spotřebitele Meglena Kunevová.

První odhady výsledků budou známé krátce po osmé hodině večer.

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy