Bulharsko pošle na hranice s Tureckem vojáky, kvůli běžencům

ČTK ČTK
27. 1. 2015 11:38
Země se potýká s přílivem zejména syrských uprchlíků. Migrační vlnou se dostala pod velký ekonomický a sociální tlak.
V posledních dvou letech překročilo hranice s Tureckem více než 18 000 běženců.
V posledních dvou letech překročilo hranice s Tureckem více než 18 000 běženců. | Foto: Reuters

Sofia - Bulharsko vyšle kvůli přílivu nelegálních imigrantů na hranici s Tureckem 180 vojáků, kteří tam budou pomáhat pohraniční policii, informovalo tamní ministerstvo obrany.

Jak ale zjistil bulharský deník Sega, nebudou mít tito vojáci k dispozici zbraně, tudíž ty, kteří hranici nelegálně překročí, nebudou moci zadržet. Budou tedy nejspíš jen pomáhat s logistikou a provádět výcvik.

Bulharsko, nejchudší země Evropské unie, se potýká s přílivem zejména syrských uprchlíků. Migrační vlnou se dostalo pod velký ekonomický a sociální tlak.

Na vyslání armády se dohodlo ministerstvo obrany s ministerstvem vnitra, které potřebovalo se situací na hranici pomoci.

Prezident je proti

S návrhem přišel přímo ministr vnitra Veselin Vučkov s tím, že jeho muži postrádají nezbytné vybavení i personální kapacity pro vypořádání se s náporem uprchlíků.

Proti se ale ihned vyslovil bulharský prezident Rosen Plevneliev, který varoval, že vyslání vojáků na hranici se spojeneckou zemí, jakou je Turecko, by mohlo vést k diplomatickému skandálu. Nápad původně odmítl i ministr obrany, nakonec ale odsouhlasil vyslání 180 vojáků.

Bulharsko nedávno rovněž oznámilo, že kvůli neutichajícímu přívalu syrských uprchlíků podstatně prodlouží stávající plot na hranicích s Tureckem. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ale tento záměr kritizoval.

Podle statistik bulharského ministerstva vnitra v posledních dvou letech překročilo hranice s Tureckem více než 18 000 běženců žádajících o azyl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy