Bulharsko míří k předčasným volbám, potvrdil prezident

ČTK ČTK
8. 6. 2014 16:25
Na podzim budou Bulhaři volit nový parlament. Koalici, která vznikla teprve před rokem, totiž rozklížily výsledky voleb do Evropského parlamentu.
Bulharský prezident Rosen Plevneliev
Bulharský prezident Rosen Plevneliev | Foto: Reuters

Sofia - Bulharsko čekají po roce další předčasné parlamentní volby. Ve státním rozhlase to dnes potvrdil prezident Rosen Plevneliev.

V závěru týdne se pro jejich uspořádání vyslovilo nejprve Hnutí za práva a svobody (DPS), reprezentující tureckou menšinu, a následně i Bulharská socialistická strana (BSP), které společně podporují vládu Plamena Orešarského. Plevneliev se o termínu nových předčasných voleb nezmínil, poznamenal jen, že budou na podzim.

Dříve než prezident datum hlasování stanoví, povede konzultace s předáky politických stran.

Kabinet Plamena Orešarského se přitom ujal moci teprve před rokem. Velké sociální nepokoje na počátku loňska vedly v březnu k pádu tehdejší vlády vedené předsedou konzervativního seskupení Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) Bojkem Borisovem.

Opět předčasné volby

V předčasných volbách, které následovaly 12. května, sice opět vyhrál GERB, ale žádná ze zbylých tří parlamentních stran s ním nechtěla jít do koalice. Po nesnadném domlouvání se nakonec ujala moci "nestranická" vláda Orešarského, v níž ovšem mají hlavní vliv socialisté. Společně ji doposud podporují BSP a DPS s tichou podporou nacionalistického hnutí Ataka.

Kabinet jedné z nejchudších zemí Evropské unie je od svého nástupu k moci pod silným tlakem. Opozice žádá jeho odstoupení s poukazem na to, že situace ekonomiky se nijak nelepší a potřebné reformy se odkládají. Vážné problémy jsou v energetice, které se dotýkají i českých distribučních společností.

Konflikt po evropských volbách

Konflikt do provládní koalice vnesla DPS po květnových volbách do Evropského parlamentu, které přinesly socialistům ztráty, a naopak znamenaly zisky pro GERB. Hnutí reprezentující početnou tureckou menšinu si rovněž polepšilo.

"Analýza výsledků evropských voleb ukazuje, že dokončení mandátu vlády premiéra Plamena Orešarského není možné," prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci v Sofii šéf DPS Ljutvi Mestan.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy