Bulharská policie nasadila při nepokojích v uprchlickém táboře vodní děla

Martin Novák Martin Novák
30. 8. 2016 11:21
Několik lidí bylo zraněno, dva devatenáctiletí muži skončili v nemocnici po napadení nožem.
Běženci čekají na registraci v uprchlickém táboře Charmanli. Snímek z července 2015.
Běženci čekají na registraci v uprchlickém táboře Charmanli. Snímek z července 2015. | Foto: Martin Novák

Sofie – Vodními děly řešily přivolané policejní síly masovou bitku v uprchlickém táboře Charmanli na jihovýchodě Bulharska. V místě se soustřeďují běženci, kteří překračují turecko-bulharskou hranici a snaží se dostat dále do Evropy se žádostmi o azyl.

Rvačka několika stovek lidí vznikla mezi Afghánci a Iráčany, na straně Iráčanů se do ní zapojili i Syřané.

Několik lidí bylo zraněno, dva devatenáctiletí muži skončili po napadení nožem v nemocnici.

Podle bulharských médií je tábor v bývalých kasárnách v Charmanli přeplněný, žije v něm přes tisíc lidí.

Ve srovnání s letošním červnem se počet běženců v Bulharsku výrazně zvýšil. Velké skupiny uprchlíků do země míří už od roku 2014. Vede jedna větev takzvané balkánské uprchlické trasy, byť tudy prochází podstatně méně lidí než přes řecké ostrovy v Egejském moři.

Na zhruba polovině úseku 220 kilometrů dlouhé hranice s Tureckem Bulharsko postavilo plot, oblast stráží armáda a policie. Parlament loni schválil přísné tresty pro převaděče a pašeráky lidí.

Bulharský premiér Bojko Borisov minulý týden prohlásil, že Bulharsko přestane přijímat migranty, které do balkánské země zpět deportují po zamítnutí jejich žádosti o azyl Německo a další státy.

Do Bulharska jsou vraceni, protože je to první členská země EU, na jejíž půdu vstoupili.

Sofia podle něj trvá na tom, že musí napevno a nastálo platit dohoda mezi EU a Ankarou o návratu odmítnutých žadatelů o azyl do Turecka. Uvedl, že o tom již informoval německou kancléřku Angelu Merkelovou a další politiky.

"Jednoduše nedovolíme letadlům přiletět," uvedl bulharský premiér.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly dovoz psů z více než 100 zemí

Do Spojených států nebude ze 113 zemí možné dovážet psy. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Opatření, které souvisí s falšováním očkovacích průkazů, vstoupí v platnost 14. července a potrvá rok. Netýká se žádné ze zemí EU, tedy ani Česka, na seznamu jsou naopak Brazílie, Egypt, Keňa a Rusko. 

Import psů do USA v posledním roce zažil boom, jelikož poptávka po čtyřnohých domácích mazlíčcích začátkem pandemie covidu-19 vzrostla. Stovky dovezených psů ale podle CDC měly zfalšované potvrzení o očkování proti vzteklině. 

Zákaz se vztahuje na všechna plemena psů, psy poskytující emoční podporu a psy, kteří v uplynulých šesti měsících byli v některé z rizikových zemí. Výjimky se budou udělovat jen ve velmi vzácných případech a majitelé těchto psů budou muset o písemné schválení požádat CDC nejméně 30 dní před cestou do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy