Bulhaři nepovolí přelety ruských letadel do Sýrie

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
8. 9. 2015 16:57
Sofia odmítla žádost Rusů, aby Moskva mohla využívat bulharský vzdušný prostor pro letouny směřující s nákladem do Sýrie. Sofia se tak rozhodla kvůli vážným obavám ohledně nákladu v těchto letadlech. Řecko již v pondělí oznámilo, že Atény obdržely žádost od Spojených států.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Wikimedia Commons

Sofia/Atény - Bulhaři odmítli požadavek Rusů, aby Moskva mohla využívat bulharský vzdušný prostor pro letouny směřující s nákladem do Sýrie. Sofia se tak rozhodla kvůli vážným obavám ohledně nákladu v těchto letadlech.

Informovala o tom bulharská diplomacie. Rusové odmítnutí zatím nijak nekomentovali.

"Bulharské ministerstvo zahraničí odmítlo lety ruských vojenských letadel směřujících do Sýrie nad Bulharskem," citovala agentura Reuters mluvčí ministerstva. Toto rozhodnutí bylo podle ní přijato v několika posledních dnech. "Máme k dispozici dostatek informací, na základě kterých máme vážné obavy týkající se nákladu převáženého v těchto letadlech," dodala.

Řecko již v pondělí oznámilo, že Atény obdržely žádost od Spojených států, aby ruským letounům vezoucím náklad do Sýrie nedovolily využívat řecký vzdušný prostor. Atény uvedly, že Moskva řecký vzdušný prostor nevyužívá, ale létá východněji, takže je tento požadavek již bezpředmětný.

Americký ministr zahraničí John Kerry v sobotním telefonátu se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem vyjádřil obavy Američanů vyvolané zprávami o zapojení Ruska do konfliktu v Sýrii. To by podle USA mohlo ještě více vyhrotit konflikt a mohl by hrozit střet s koalicí vedenou Spojenými státy.

 

Právě se děje

Další zprávy