Buhari je prezidentem Nigérie, teď ho čeká boj s Boko Haram

ČTK ČTK
29. 5. 2015 13:24
Muhammadu Buhari vystřídal Goodlucka Jonathana. Bývalý generál stál v čele země již v letech 1983 až 1985. K moci se tehdy dostal díky vojenskému puči.
Nigerisjký exprezident Goodluck Jonathan (vlevo) s novou hlavou státu Muhammaduem Buharim.
Nigerisjký exprezident Goodluck Jonathan (vlevo) s novou hlavou státu Muhammaduem Buharim. | Foto: Reuters

Abuja - Muhammadu Buhari v pátek složil slavnostní přísahu, a stal se tak novým nigerijským prezidentem.

V úřadu nahradil Goodlucka Jonathana, kterého porazil v březnových volbách, uvedly světové agentury. Buhariho nyní čeká především boj proti islamistickým radikálům ze skupiny Boko Haram i proti všudypřítomné korupci.

Na ceremonii přišly tisíce lidí

"Do Nigérie přišla změna," ohlásil moderátor po slavnostním aktu složení přísahy na ústavu země. Ceremonie na Orlím náměstí v centru metropole Abuje se zúčastnily nejen tisíce nadšených podporovatelů nové hlavy státu, ale i desítky afrických a světových politiků, včetně jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy, zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho, keňského viceprezidenta Williama Rutoa či amerického ministra zahraničí Johna Kerryho.

Dvaasedmdesátiletému Buharimu se jako vůbec prvnímu Nigerijci v dějinách podařilo porazit v demokratických volbách úřadujícího prezidenta, a jeho Všepokrokový kongres (APC) tak poprvé od přechodu země k demokracii v roce 1999 zvítězil nad dosud vládnoucí Lidovou demokratickou stranu (PDP). V osobě Buhariho se do čela země dostává po pětileté vládě křesťana z jihu Jonathana muslimský politik ze severní části Nigérie.

Bývalý generál Muhammadu Buhari stál v čele země již v letech 1983 až 1985. K moci se tehdy dostal pomocí vojenského puče. Na prezidenta pak neúspěšně kandidoval ve třech svobodných volbách po roce 1999 a nyní se sám považuje za "obrozeného demokrata". Dnešní ceremonie se zúčastnil mimo jiné i exprezident Shehu Shagari, kterého Buhari v 80. letech během svého puče svrhnul.

Za svou prioritu ve volební kampani Buhari prohlásil obnovení bezpečnosti v zemi. Radikály z Boko Haram, kteří mají na svědomí už více než 15.000 obětí, chce zničit do několika měsíců. Zatočit chce také s korupcí, která ochromuje fungování největší africké ekonomiky. Podle nepotvrzených zpráv nigerijských médií už někteří politici do státní kasy vrátili miliony dolarů ve snaze vyhnout se vyšetřování.

Nigérie má více než 178 milionů obyvatel. Přes velké zásoby ropy žije většina z nich pod hranicí chudoby.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy