Buffett zveřejnil své daně, zaplatil 7 milionů dolarů

Radim Klekner Radim Klekner
15. 10. 2011 14:00
Americký miliardář chce, aby bohatí platili vyšší daně
Současný třetí nejbohatší muž světa Warren Buffett
Současný třetí nejbohatší muž světa Warren Buffett | Foto: Reuters

New York - Americký miliardář Warren Buffett vyvolal letos v srpnu velké pobouření tvrzením, že by bohatí měli platit vyšší daně, než platí.

Svým požadavkem "z dílny Socialistické internacionály" rozhořčil spíše ty, kdo by rádi byli bohatí, než ty, kdo jimi skutečně jsou.

A aby přilil oleje do ohně, rozhodl se nyní osmdesátiletý finančník zveřejnit výši daní, které zaplatil za poslední fiskální období, a poukázat přitom na zjevný nesoulad s výší daní, které platí americká střední třída.

Buffett v dopise adresovaném Kongresu oznámil, že loni vydělal 62,8 milionů dolarů, díky nejrůznějším úlevám pro podnikatele ve finanční sféře však nakonec danil jen 39,8 milionů. Z této částky nakonec zaplatil na daních 6,9 milionů USD, což odpovídá daňové kvótě 17,3 procenta.

"Tato úroveň je mnohem nižší, než kolik platí většina Američanů, včetně mé vlastní sekretářky," napsal miliardář v otevřeném dopise republikánskému kongresmanovi Timu Huelskampovi, datovaném 11. října.

Odpověděl tak na Huelskampovu výzvu, aby doložil svá tvrzení, že bohatí platí v USA příliš nízké daně.

Darujte to Obamovi

Buffet získal většinu z padesáti miliard dolarů, které má nyní uloženy ať již v akciích, či movitém majetku, díky své investiční společnosti Berkshire Hathaway a dlouholetému působení na Wall Streetu.

Buffett často přispívá velkými částkami na charitu
Buffett často přispívá velkými částkami na charitu | Foto: eBay

"Bylo by velmi užitečné vidět, jak mnohem větší počet ultrabohatých lidí zveřejňuje své daně," napsal Buffett v dopise Huelskampovi. "Pokud byste je mohl přimět k tomu, aby tak učinili, pomohlo by to nastolit dialog o inteligentní reformě daňového systému."

Ještě v roce 1986 činila nejvyšší sazba daně v USA padesát procent, teď je to 35 procent. V šedesátých letech platila pro příjmy nad jeden milion dolarů ročně dokonce jedenadevadesátiprocentní sazba. Možnost rozsáhlých daňových úlev ale měli američtí milionáři přirozeně už tenkrát.

Buffet vyzval v dopise nejbohatší Američany, mimo jiné mediálního magnáta Ruperta Murdocha, aby následovali jeho příkladu. Murdoch, který letos čelí vyšetřování v souvislosti s ilegálními odposlechy v nyní již zrušeném britském týdeníku News of the World, něco podobného odmítl.

Posměchu se Buffett dočkal na druhé straně od Huelskampa, jehož strana naopak bojuje za co nejnižší daně pro bohaté.

"Pokud chce pan Buffett skutečně platit spravedlivé daně, jak říká, může zaslat dobrovolný příspěvek prezidentu Obamovi a federální vládě," prohlásil republikánský kongresman.

Huelskamp navíc výši miliardářových daní zpochybnil s tím, že ji Buffett podle něj "nepochybně snížil díky darům na charitu".

Buffett je znám tím, že na charitativní účely pravidelně přispívá vysokými částkami.

 

Právě se děje

Další zprávy