Budu hájit vyšetřování ruského ovlivňování voleb, řekl Trumpův kandidát na ministra

ČTK ČTK
14. 1. 2019 17:58
Kandidát navržený americkým prezidentem Donaldem Trumpem na post ministra spravedlnosti William Barr při úterním slyšení v Senátu slíbí, že bude ochraňovat práci zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Ten rozplétá kauzu ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb z roku 2016, jejíž součástí je i údajná koordinace mezi Trumpovým týmem a Moskvou. Podle připraveného textu vystoupení zveřejněného v pondělí médii označí Barr dokončení Muellerova vyšetřování za "životně důležité".
Americký Kapitol a Senát.
Americký Kapitol a Senát. | Foto: Reuters

Demokratičtí senátoři měli dosud k Barrově nominaci zásadní výhrady a nehodlali jej podpořit proto, že v minulosti kritizoval Muellerovu práci. Loni v červnu napsal Barr vedení ministerstva spravedlnosti zprávu, podle níž by Mueller neměl mít možnost předvolat Trumpa ve věci jeho údajné snahy mařit vyšetřování.

"Podle mě je životně důležité, aby bylo zvláštnímu vyšetřovateli umožněno dokončit jeho vyšetřování," uvádí se podle agentury Reuters v připraveném Barrově prohlášení. Podle ministerského kandidáta je v zájmu "prezidenta, Kongresu a vůbec nejvíce amerického lidu", aby vyšetřovatel dokončil svou práci.

Pokud Barra Senát, v němž mají většinu Trumpovi republikáni, schválí, bude v pozici, z níž by mohl teoreticky vyšetřovatele nepohodlného prezidentovi propustit.

Trump na něj přitom před tím, než jej do funkce navrhl, nečinil žádný nátlak ani nechtěl žádná "ujištění, sliby či závazky jakéhokoli druhu", řekne Barr senátorům.

Barr post ministra spravedlnosti, s nímž je spojena i funkce nejvyššího žalobce, zastával už v letech 1991 až 1993. Nyní má v čele úřadu nahradit Jeffa Sessionse, který v listopadu na prezidentovu žádost odstoupil. Ministerstvo dočasně vede Matthew Whitaker, který je rovněž terčem demokratické kritiky.

Video: Demokraté jsou napěchovaní jako papiňák, aby dostali Trumpa z Bílého domu, říká Anýž

Demokraté jsou napěchovaní jako papiňák, aby dostali Trumpa z Bílého domu, tvrdí Anýž | Video: Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská unie bude mít krizový zdravotní úřad HERA, má zabránit další pandemii

Evropská unie bude mít od příštího roku nový úřad, který má evropský blok v reakci na covidovou pandemii lépe připravit na další krizové situace. Evropská komise ve čtvrtek představila podrobnosti chystaného zdravotního úřadu označovaného zkratkou HERA, který bude mít za úkol uchránit unijní státy před opakováním těžkých dopadů koronavirové nákazy. Brusel chce na jeho fungování v příštích šesti letech vyčlenit miliardu eur (25,5 miliardy korun) ročně.

Unie loni čelila kritice za pomalou reakci na první vlnu pandemie. Komise proto na podzim přišla s návrhy na posílení společné zdravotní politiky. Kromě zvýšení objemu společného nákupu léků či rozšíření pravomocí Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) iniciovala i vznik nového krizového orgánu.

"HERA je dalším stavebním kamenem silnější zdravotní unie a velkým krokem vpřed pro naši připravenost na krize," prohlásila dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy