Budu hájit vyšetřování ruského ovlivňování voleb, řekl Trumpův kandidát na ministra

ČTK ČTK
14. 1. 2019 17:58
Kandidát navržený americkým prezidentem Donaldem Trumpem na post ministra spravedlnosti William Barr při úterním slyšení v Senátu slíbí, že bude ochraňovat práci zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Ten rozplétá kauzu ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb z roku 2016, jejíž součástí je i údajná koordinace mezi Trumpovým týmem a Moskvou. Podle připraveného textu vystoupení zveřejněného v pondělí médii označí Barr dokončení Muellerova vyšetřování za "životně důležité".
Americký Kapitol a Senát.
Americký Kapitol a Senát. | Foto: Reuters

Demokratičtí senátoři měli dosud k Barrově nominaci zásadní výhrady a nehodlali jej podpořit proto, že v minulosti kritizoval Muellerovu práci. Loni v červnu napsal Barr vedení ministerstva spravedlnosti zprávu, podle níž by Mueller neměl mít možnost předvolat Trumpa ve věci jeho údajné snahy mařit vyšetřování.

"Podle mě je životně důležité, aby bylo zvláštnímu vyšetřovateli umožněno dokončit jeho vyšetřování," uvádí se podle agentury Reuters v připraveném Barrově prohlášení. Podle ministerského kandidáta je v zájmu "prezidenta, Kongresu a vůbec nejvíce amerického lidu", aby vyšetřovatel dokončil svou práci.

Pokud Barra Senát, v němž mají většinu Trumpovi republikáni, schválí, bude v pozici, z níž by mohl teoreticky vyšetřovatele nepohodlného prezidentovi propustit.

Trump na něj přitom před tím, než jej do funkce navrhl, nečinil žádný nátlak ani nechtěl žádná "ujištění, sliby či závazky jakéhokoli druhu", řekne Barr senátorům.

Barr post ministra spravedlnosti, s nímž je spojena i funkce nejvyššího žalobce, zastával už v letech 1991 až 1993. Nyní má v čele úřadu nahradit Jeffa Sessionse, který v listopadu na prezidentovu žádost odstoupil. Ministerstvo dočasně vede Matthew Whitaker, který je rovněž terčem demokratické kritiky.

Video: Demokraté jsou napěchovaní jako papiňák, aby dostali Trumpa z Bílého domu, říká Anýž

Demokraté jsou napěchovaní jako papiňák, aby dostali Trumpa z Bílého domu, tvrdí Anýž | Video: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 11 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 56 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy