Buďte ostražití na Euru, ale i v Polsku. USA varují občany před teroristickými útoky v Evropě

ČTK ČTK
31. 5. 2016 18:43
Americké ministerstvo zahraničí varuje občany USA před cestou do Evropy a možnými teroristickými útoky, které by se v ní mohly odehrát. Varování platí především pro letní období, kdy se plní turistická letoviska, dopravní síť a konají se akce s velkým množstvím účastníků. Podle ministerstva by právě ony mohly být terčem teroristických útoků. USA varují především před fotbalovým šampionátem konaným ve Francii či Světovým dnem katolické mládeže, kam se dostaví až několik milionů osob.
Francouzský Stade de France, kde bude probíhat fotbalový šampionát.
Francouzský Stade de France, kde bude probíhat fotbalový šampionát. | Foto: Reuters

Washington - Ministerstvo zahraničí USA upozornilo Američany na možné teroristické útoky v Evropě letos v létě. Varování je platné do konce srpna. "Varujeme občany USA před rizikem teroristických útoků po celé Evropě, jejichž cílem mohou být velké akce, turistická letoviska, restaurace, obchodní střediska a dopravní síť," uvádí se v prohlášení.

"Velké množství turistů, kteří během letních měsíců navštíví Evropu, bude představovat velké terče pro teroristy plánující útoky na veřejná místa, zejména při příležitosti velkých akcí," upozornilo ministerstvo.

Americká diplomacie zvlášť varovala před možným útokem na evropský fotbalový šampionát, který bude v červnu a červenci hostit Francie. "Stadiony, fanouškovské zóny a prostory s přenosem zápasů fotbalového turnaje ve Francii a po celé Evropě jsou možným terčem teroristů, stejně jako i jiné velké evropské sportovní podniky a veřejná shromáždění," uvedlo ministerstvo.

Washington rovněž upozorňuje na možnost velkého soustředění lidí na Světovém dnu katolické mládeže, který je plánován na konec července v polském Krakově. Zúčastnit se ho má až 2,5 milionu osob. Američané jsou varováni, že polská infrastruktura může být v tomto období přetížená a bezpečnostní opatření mohou být rozsáhlejší.

Občané USA by měli být ostražití ve veřejných dopravních prostředcích, měli by se vyhnout přelidněným místům, řídit se příkazy místních úřadů, sledovat zprávy médií a udržovat trvalý kontakt s rodinou.

"Evropské úřady se dál snaží zajistit veřejnou bezpečnost a zmařit spiknutí teroristů. Úzce spolupracujeme s našimi spojenci a budeme s našimi evropskými partnery dál sdílet informace, které pomohou zjišťovat teroristické hrozby a čelit jim," praví se v americkém prohlášení.

 

Právě se děje

Další zprávy