Buďte opatrnější, nabádá velení americké vojáky v Evropě

ČTK ČTK
18. 11. 2014 18:09
Mluvčí velitelství kapitán Greg Hicks neupřesnil, co vedlo k vydání nového nařízení, nicméně rozkaz byl vydán 10. listopadu po útocích na vojáky spojenců USA - Británie a Kanady - v jejich zemích.
Američtí vojáci, ilustrační foto.
Američtí vojáci, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Velitelství amerických sil v Evropě dnes nařídilo svým vojákům, aby nevycházeli ze svých kasáren v uniformách a aby zajistili, že se na sociálních sítích neobjeví citlivé informace. Informovala o tom agentura AP.

Mluvčí velitelství kapitán Greg Hicks neupřesnil, co vedlo k vydání nového nařízení pro zhruba 70 000 amerických vojáků působících v Evropě. Nicméně agentura poznamenala, že rozkaz byl vydán 10. listopadu po útocích na vojáky spojenců USA - Británie a Kanady - v jejich zemích. Tyto útoky upoutaly velkou pozornost.

"Spolu s našimi hostitelskými partnery nepřetržitě posuzujeme hrozby vůči našim silám a na základě těchto hodnocení přijímáme odpovídající opatření," cituje AP z Hicksova prohlášení. "O specifikách těchto hrozeb ani o jejich hodnocení nebudeme hovořit," dodal.

Evropské velitelství nesdělilo, zda podobná nařízení vydala i ostatní velitelství amerických sil.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Rozbory vody z řeky Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. V tiskové zprávě to uvedli mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatém nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není pro člověka významně toxický, ale patří mezi potenciální karcinogeny, je rozšířeným kožním alergenem.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy