Budovu europarlamentu rozzářilo Havlovo srdce

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 12. 2012 18:39
Překážky se podařilo překonat v rekordním čase. Je to malý zázrak, říkají Češi
Nové srdce z dílny Jiřího Davida.
Nové srdce z dílny Jiřího Davida. | Foto: Evropský parlament

Brusel - Na budově Evropského parlamentu se vpředvečer prvního výročí úmrtí Václava Havla rozzářilo velké neonové srdce. Takové, jaké pamatují Pražané z roku 2002, kdy se první český prezident loučil s úřadem.

Stejně jako to pražské, je i srdce v Bruselu inspirováno malým ručně psaným symbolem, který Havel přidával ke svému podpisu.

Nechybělo přitom mnoho a originální připomínka v Evropě obdivovaného Havla se vůbec nemusela realizovat.

Pověsit neonový kolos na skleněnou fasádu europarlamentu nebyla legrace. Metropole směrnic, nařízení a norem to navíc organizátorům nijak neulehčila. Naopak - podle nich je malý zázrak, že se nakonec všechno stihne včas.

Zavěšení srdce, iniciované Prahou, si vzal v Bruselu na starosti místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák (ODS) a jeho tým. Na tom, že vše organizuje zrovna europoslanec zvolený za občanské demokraty, nespatřuje nic zvláštního.

S některými názory Havla sice podle svých slov nesouhlasí, podobná kritika, jaká se objevila v nové knize Petra Hájka, ale podle něj není na místě. "Každý politik či veřejná osoba musí být připravena na negativní hodnocení. Nemyslím si ale, že je zdvořilé rozdmýchávat kritickou debatu v období výročí jeho úmrtí a navíc způsobem, který osobně nepovažuji za důstojný."

Iniciativu nezhatilo ani oddělení věšáků na šaty

Po administrativní a technické stránce byla instalace neonového srdce z dílny Jiřího Davida jedno z největších dobrodružství, jež současný místopředseda europarlamentu za osm let v Bruselu zažil. "Musíme si uvědomit, že budova parlamentu je skoro celá skleněná. Ještě nikdo se tu na fasádu nepokoušel instalovat objekt o váze několika set kilogramů," vysvětluje Vlasák.

Kromě technických nástrah bylo podle něj třeba překonat i ty byrokratické.

Obrazem: Výročí smrti 1. českého prezidenta si připomnělo i Havlovo letiště:

"Kdo chce v parlamentu uspořádat například běžnou výstavu, musí počítat s několika měsíci zařizování i s tím, že se utká s řadou prapodivných útvarů, třeba s oddělením věšáků na šaty," popisuje Oldřich Vlasák. "Tentokrát jsme ale všechno zvládli v rekordním čase, mimo jiné i díky jasně vyjádřené podpoře předsedy europarlamentu Martina Schulze."

Pod svícnem je největší tma

Ačkoli je Brusel místem, kde přímo vznikají celoevropské technické normy, nikdo projekty českých statiků a techniků neuznával. A to přes to, že na výpočtech byly uváděny normy platné v celé sedmadvacítce.

"V Česku vypracované projekty tak musely ještě jednou projít belgickou inženýrskou společností, která je pochopitelně beze změny schválila. Šlo se i do takových detailů, jako je schvalování průřezu napájecího kabelu, jenž je ale v celé EU stejný."

Tak Havlovo srdce zdobilo pražské panorama v roce 2002.
Tak Havlovo srdce zdobilo pražské panorama v roce 2002. | Foto: Evropský parlament

Neonové srdce je nakonec umístěno přímo nad hlavním vchodem Evropského parlamentu. Aby se nedotýkalo fasády, bylo zavěšeno pod střechou na čtyřech ocelových ramenech, která se jinak používají při mytí oken. I ramena však musela být dovezena z Prahy. Ta stávající by sice objekt unesla, nebyla ale pro podobný účel schválena.

Pro bruselské účely bylo srdce odlehčeno - i tak je téměř patnáct metrů vysoké a váží zhruba 275 kg. S podpůrnou konstrukcí potom instalace váží kolem 600 kg.

 

Právě se děje

Další zprávy