Budova, kterou Izrael bombardoval v Sýrii, zmizela

gaz
26. 10. 2007 11:30
Na bombardovaném místě se prý stavěl jaderný reaktor
Foto: Reuters

Washington - Nové satelitní snímky ukazují, že Sýrie kompletně odstranila zbytky budovy, kterou 6. září na syrském území bombardovalo izraelské letectvo. Informuje o tom televize BBC.

Čtěte také: Izraelský útok na Sýrii mířil na jaderný reaktor

Spekuluje se, že na bombardovaném místě se stavěl nukleární reaktor. Sýrie toto obvinění odmítá.

Podle nezávislého amerického institutu ISIS, který vede bývalý inspektor Mezinárodní agentury pro atomovou energii David Albright, Sýrie svým jednáním těmto domněnkám nahrává.

Nové snímky - vzpruha pro kritiky Sýrie

ISIS disponuje satelitními snímky místa před náletem a šest týdnů po něm. Na starším obrázku je vidět velkou industriální budovu a vedle ní čerpací stanici.

Nové snímky z 24. října ukazují, že budova, o které se spekuluje jako o pravděpodobném místě pro stavbu nukleárního reaktoru, byla rychle a kompletně odstraněna. 

Jaderné zbraně nechceme, tvrdí íránský i syrský prezident. Izrael si myslí opak
Jaderné zbraně nechceme, tvrdí íránský i syrský prezident. Izrael si myslí opak | Foto: Aktuálně.cz

Podle ISIS srovnání obou snímků dokazuje, že jde skutečně o místo, na které Izrael na počátku září zaútočil.

"Tak rychlé rozebrání a odstranění budovy výrazně komplikuje jakékoli inspekce zařízení a naznačuje, že Sýrie se může snažit zatajit, co se na místě nacházelo," cituje BBC z vyjádření institutu.  

Nukleární závody na Blízkém východě

Podle špionážních služeb Izraele a USA se na místě stavěl nukleární reaktor budovaný podle severokorejského vzoru. Jeho výstavba měla být údajně v pokročilejším stadiu než u reaktoru Osirak v Iráku, který Izrael vybombardoval roku 1981.

Sýrie izraelský nálet přiznala, ale tvrdí, že na místě stály pouze nepoužívané vojenské budovy.

Nálet se stal podle některých zdrojů příčinou hádek v americké administrativě.

Izrael - ačkoliv to oficiálně nikdy nepotvrdil - sám zřejmě nukleární zbraně vlastní. Jejich počet bývá odhadován na sto hlavic.

Čtěte více:
Bushovu vládu rozhádal izraelský nálet na Sýrii
Sýrie je k blízkovýchodní konferenci skeptická

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy