Budoucnost energetiky? Rodí se zázračný reaktor

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 8. 2013 13:00
Ve Francii začali pracovat na neomezeném zdroji energie
Foto: Youtube

Cadarache - Po sedmadvaceti letech dohadů, plánování a odkladů začal na jihu Francie konečně růst experimentální termojaderný reaktor Iter.

Cílem vědeckého projektu - po ISS druhého nejdražšího v historii (v přepočtu za téměř 388 miliard korun) - je zkrotit plasmu a využít termojadernou fúzi k získání energie.

Jde o stejný proces, jakým se tvoří energie ve Slunci a dalších hvězdách. Jednoduše řečeno: Jádra atomů se k sobě přiblíží natolik, že jaderná přitažlivá síla převládne nad tou odpudivou, čímž se uvolní obrovské množství energie.

Potíž, kterou doposud lidé nedokázali efektivně vyřešit, je v tom, že popisovaný děj vzniká až při teplotách desítek milionů stupňů Celsia a každý lidstvu známý materiál se při takové teplotě mění v plasmu.

Palivo je tedy třeba izolovat. Zajistit to mají tzv. tokamaky, které udržují plasmu od stěn prostřednictvím magnetického pole tak, že palivo v podstatě levituje ve vakuu. Iter (latinsky cesta) by se měl stát předstupněm k budoucímu využití termojaderné fúze v energetice.

Problém je rovněž v tom, že vědci zatím nedokážou plazmu udržet po dostatečnou dobu v dostatečné hustotě. To se ale teď má změnit.

Dva roky zpoždění

Vedení mezinárodního konsorcia, jehož členy jsou Evropská unie, Spojené státy, Čína, Rusko, Japonsko, Jižní Korea a Indie, nyní doufá, že co nejrychleji dožene skluz, v němž se projekt ocitl.

Zpozdilo se všechno, a to téměř o dva roky. Na vině je částečně hospodářská krize i zpoždění v dodávkách klíčových komponent, jež se na jih Francie dovážejí ze všech koutů světa.

Iter je velmi složité experimentální zařízení a je otázkou, zda budou díly dost kvalitní na to, aby celek fungoval.

Osmadvacet magnetů, které vytvoří pole, v němž bude plasma zadržena, musí být vyrobeno a nastaveno naprosto přesně, jinak hrozí, že Iter vůbec nebude pracovat.

"Nic neskrýváme. Je to frustrující, ale děláme všechno proto, abychom skluz dohnali," řekl BBC zástupce ředitele Iteru David Campbell s tím, že nový harmonogram počítá s dokončením komplexu do roku 2020. Experimenty by měly začít v roce 2021.

"Projekt je dostatečně inspirující na to, aby nás motivoval k práci. Děláme vše proto, abychom měli fúzní energii co nejdříve," dodal Campbell.

Aby ne, Iter se má stát prvním zařízením svého druhu, jež vyrobí víc energie, než spotřebuje, a to desetinásobně, což odpovídá 500 MW.

 

Právě se děje

Další zprávy