reklama
 
 

Budou mít Švýcaři 6 týdnů dovolené? Rozhodne referendum

10. 3. 2012 19:15
Víc volna má kompenzovat tlak, který na pracující vyvíjí "tvrdší a rychlejší" ekonomika

Bern - Na operačním stole leží pacient, který zjevně čeká na operaci. Vypadá to však, že se hned tak nedočká.

Ubíhají minuty, nic se neděje, v místnosti nikdo jiný není. Až pak si najednou všimne cedulky nalepené na přístrojích. Stojí na ní: "Nedostatek personálu kvůli novému nařízení o dovolených."

Klip, který - v různých jazykových variantách, jak se na zemi sluší a patří - doslova zaplavil Švýcarsko, je součástí masivní kampaně, která provází nedělní referendum o minimální délce dovolené. Zaplatili ji švýcarští zaměstnavatelé.

Důvod?

Odbory žádají, aby měl každý Švýcar ze zákona nárok na minimálně 6 týdnů volna. A protože se jim povedlo sesbírat 100 tisíc podpisů, rozhodnou o návrhu v plebiscitu všichni Švýcaři.

"Lidé už nemohou pracovat až do důchodu, protože jsou nemocní. Je třeba nějaká kompenzace, potřebují víc volna," tvrdí Martin Flügel, prezident odborové organizace Travail Suisse. "Práce rodinný život a volný čas úplně semlela."

Švýcaři mají momentálně garantovány čtyři týdny dovolené za rok. V některých branžích ale platí zvláštní pravidla: ve strojírenství, stavebnictví či hodinářství mají pět a po dovršení 50 let věku šest týdnů pracovního volna.

Podle Travail Suisse to ale nestačí. Ekonomika je teď totiž mnohem "rychlejší a tvrdší", šestitýdenní dovolenou si zaslouží všichni, bez rozdílu.

Zatímco produktivita práce ve Švýcarsku v letech 1992 až 2007 vzrostla o víc než 21 procent, reálné mzdy stouply jen o čtyři procenta, argumentují odboráři. A dovolená navíc by to mohla kompenzovat.

Potíž je v tom, že si odbory pro referendum nevybraly nejvhodnější dobu. Růst švýcarské ekonomiky zpomalil, exportéři za hranicemi jen těžko udávají své zboží.

Na vině je silný švýcarský frank, který tamní zboží prodražuje. A za ten zas můžou potíže eurozóny, respektive některých jejích ekonomik.

Pokud se zvednou náklady na pracovní sílu ve Švýcarsku, budou muset firmy odejít jinam, třeba do "levnějších" zemí EU. A právě tím zaměstnavatelé, kteří Švýcarům pouštějí zmiňovaný klip o pacientovi, kterého nemá kdo operovat, argumentují.

Náklady na dva dodatečné týdny dovolené by podle nich byly závratné. Odhadují je na více než 6 miliard franků (přes 5 miliard eur). Švýcarské firmy by musely propouštět, protože si něco takového nemohou dovolit.

Ulice měst, letiště, nádraží i zastávky autobusů jsou proto polepené rudým varováním: "Více dovolené = méně pracovních míst". Švýcary zřejmě ovlivní. Podle průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky zveřejnila televize SRG, bude v neděli 63 procent z nich v referendu hlasovat proti návrhu odborů.

Ty se však nevzdávají. Příští iniciativa už se chystá, jejím cílem je referendem odhlasovat výši minimální mzdy. Zatímco ale třeba odbory v Německu žádají 8,50 eura na hodinu, odbory ve Švýcarsku chtějí dvakrát tolik: 22 franků (18,50 eura).

autor: Zuzana Kleknerová | 10. 3. 2012 19:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama