Bude to těžké, ale UFO vysvětlíme, shodli se teologové

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 10. 2011 13:25
Možná prý mimozemšťané nejsou hříšní, a nepotřebovali tedy Ježíšovu pomoc

Orlando (USA) - Americká Agentura pro vývoj vyspělých vojenských technologií (DARPA) uspořádala v Orlandu konferenci, jak vysvětlit milionům věřících případný objev mimozemské civilizace.

Odpovědět na složitou otázku, co se stane s velkými světovými náboženstvími, pokud se podaří prokázat, že ve vesmíru nejsme sami, se pokoušeli teologové z různých koutů světa.

Vesměs se shodli na tom, že vysvětlení existence mimozemšťanů nebude lehké, ale nakonec se - bude-li třeba - najde.

Objevení mimozemské inteligence by bezesporu změnilo mnohé, nejmarkantněji by ale dost možná poznamenalo právě náboženství a jejich vysvětlení stvoření světa i obraz samotného boha.

Zejména pro křesťany, jejichž víra nepřipouští existenci jiných světů, by byl podobný objev těžkou ranou, přiznal na konferenci 100 Year Starship Symposium německý doktor filosofie a křesťan Christian Weidemannof.

Ježíš, proč zrovna u nás?

Podle křesťanského výkladu před dvěma tisíci lety sestoupil Ježíš Kristus, aby spasil celý svět. Pokud ale vezmeme v úvahu názor astronomů, že je ve vesmíru nejméně 125 miliard galaxií, v každé z nich miliardy hvězd a okolo některých z těchto hvězd obíhají planety, na nichž je život, musíme se ptát, proč Ježíš sestoupil zrovna na Zem?

"Proč si z milionů obydlených planet vybral zrovna tu naši a nechal všechna ostatní boží stvoření bez pomoci?" ptal se Weidemannof provokativně a v zápětí nabízel odpovědi.

Možná prý nejsou, nebo nebyli mimozemšťané hříšní, a nepotřebovali tedy Ježíšovu pomoc. To je ale prý nepravděpodobné.

"Podle mého názoru jsou mimozemšťané, pokud existují, stejně hříšní jako lidé. Spasil je tedy Ježíš tak jako nás? Má odpověď zní ne. To tedy znamená, že by naše pozice byla výjimečná. Dalším přijatelným vysvětlením je možnost, že se Bůh rozdělil a spasitele vyslal na každou obydlenou planetu," cituje server MSNBC německého profesora.

Protestantský pastor Thomas Hoffmann z Tulsy v Oklahomě nabádal k opatrnějším výrokům. "Pokud by byly mimozemské civilizace skutečně objeveny, museli bychom o náboženském výkladu dále diskutovat a ta rozprava by byla zřejmě velice bouřlivá."

Muslimové nebudou mít problém

Například pro muslimy by případná implementace mimozemšťanů do islámu nemusela být až takový problém. Prorok Mohamed totiž podle nich nebyl božím vtělením. Logicky by se tak nabízelo vysvětlení, že bůh rozeslal proroky na všechny planety.

Dostali Desatero i obyvatelé jiných planet?
Dostali Desatero i obyvatelé jiných planet? | Foto: Aktuálně.cz

Židovští myslitelé, kteří věří, že Bůh předal lidem Desatero na hoře Sinaj, by museli zřejmě domyslet, zda je možné, aby se zastavil na každé obydlené planetě.

Například hinduisté, jejichž výklad světa se od křesťanství, islámu a judaismu diametrálně liší, mohou být naopak v klidu. Jejich učení mimozemšťany nevylučuje.

Hoffman ale uklidňuje i křesťany: Církve už přežily různé vědecké objevy a vždy je zvládly do svého učení úspěšně zakomponovat. Například objev, že Země není středem vesmíru, ale jeho bezvýznamnou součástí, také víru nezlomil.

Továrna na zázraky

Přestože většina vývoje, kterému se DARPA věnuje, podléhá utajení, těžíme z jejích vynálezů všichni. Její experti dali světu internet, GPS, bezpočet robotů anebo třeba univerzálně použitelnou krev.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy