Bude to těžké, ale UFO vysvětlíme, shodli se teologové

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 10. 2011 13:25
Možná prý mimozemšťané nejsou hříšní, a nepotřebovali tedy Ježíšovu pomoc

Orlando (USA) - Americká Agentura pro vývoj vyspělých vojenských technologií (DARPA) uspořádala v Orlandu konferenci, jak vysvětlit milionům věřících případný objev mimozemské civilizace.

Odpovědět na složitou otázku, co se stane s velkými světovými náboženstvími, pokud se podaří prokázat, že ve vesmíru nejsme sami, se pokoušeli teologové z různých koutů světa.

Vesměs se shodli na tom, že vysvětlení existence mimozemšťanů nebude lehké, ale nakonec se - bude-li třeba - najde.

Objevení mimozemské inteligence by bezesporu změnilo mnohé, nejmarkantněji by ale dost možná poznamenalo právě náboženství a jejich vysvětlení stvoření světa i obraz samotného boha.

Zejména pro křesťany, jejichž víra nepřipouští existenci jiných světů, by byl podobný objev těžkou ranou, přiznal na konferenci 100 Year Starship Symposium německý doktor filosofie a křesťan Christian Weidemannof.

Ježíš, proč zrovna u nás?

Podle křesťanského výkladu před dvěma tisíci lety sestoupil Ježíš Kristus, aby spasil celý svět. Pokud ale vezmeme v úvahu názor astronomů, že je ve vesmíru nejméně 125 miliard galaxií, v každé z nich miliardy hvězd a okolo některých z těchto hvězd obíhají planety, na nichž je život, musíme se ptát, proč Ježíš sestoupil zrovna na Zem?

"Proč si z milionů obydlených planet vybral zrovna tu naši a nechal všechna ostatní boží stvoření bez pomoci?" ptal se Weidemannof provokativně a v zápětí nabízel odpovědi.

Možná prý nejsou, nebo nebyli mimozemšťané hříšní, a nepotřebovali tedy Ježíšovu pomoc. To je ale prý nepravděpodobné.

"Podle mého názoru jsou mimozemšťané, pokud existují, stejně hříšní jako lidé. Spasil je tedy Ježíš tak jako nás? Má odpověď zní ne. To tedy znamená, že by naše pozice byla výjimečná. Dalším přijatelným vysvětlením je možnost, že se Bůh rozdělil a spasitele vyslal na každou obydlenou planetu," cituje server MSNBC německého profesora.

Protestantský pastor Thomas Hoffmann z Tulsy v Oklahomě nabádal k opatrnějším výrokům. "Pokud by byly mimozemské civilizace skutečně objeveny, museli bychom o náboženském výkladu dále diskutovat a ta rozprava by byla zřejmě velice bouřlivá."

Muslimové nebudou mít problém

Například pro muslimy by případná implementace mimozemšťanů do islámu nemusela být až takový problém. Prorok Mohamed totiž podle nich nebyl božím vtělením. Logicky by se tak nabízelo vysvětlení, že bůh rozeslal proroky na všechny planety.

Dostali Desatero i obyvatelé jiných planet?
Dostali Desatero i obyvatelé jiných planet? | Foto: Aktuálně.cz

Židovští myslitelé, kteří věří, že Bůh předal lidem Desatero na hoře Sinaj, by museli zřejmě domyslet, zda je možné, aby se zastavil na každé obydlené planetě.

Například hinduisté, jejichž výklad světa se od křesťanství, islámu a judaismu diametrálně liší, mohou být naopak v klidu. Jejich učení mimozemšťany nevylučuje.

Hoffman ale uklidňuje i křesťany: Církve už přežily různé vědecké objevy a vždy je zvládly do svého učení úspěšně zakomponovat. Například objev, že Země není středem vesmíru, ale jeho bezvýznamnou součástí, také víru nezlomil.

Továrna na zázraky

Přestože většina vývoje, kterému se DARPA věnuje, podléhá utajení, těžíme z jejích vynálezů všichni. Její experti dali světu internet, GPS, bezpočet robotů anebo třeba univerzálně použitelnou krev.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Vláda chce zdanit mimořádný zisk výrobců energie 40 až 60 procenty, uvedl Kupka

Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty. Konkrétní výše se určí na nadcházejícím jednání. Stát by tak mohl získat až 100 miliard korun. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to v neděli řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Cesta, kterou vláda jde, je podle místopředsedy sněmovny a bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) velmi nešťastná.

Vláda podle Kupky dělá konkrétní opatření, aby lidem s cenami energií pomohla. Stanovení cenového stropu je jedním z nich. Pro domácnosti, kterým stanovení maximálních cen nebude stačit, je podle Kupky připraven například příspěvek na bydlení.

Podle Havlíčka jsou připravená opatření špatná. Nahrávají firmám, které vyrábějí a zároveň prodávají elektřinu. Vláda podle něj měla stanovit maximální výrobní ceny energií, a omezit tak cenu přímo u výrobců, nikoliv až při jejím prodeji přes obchodníky. Vláda nyní podle Havlíčka nemůže vědět, kolik ji bude opatření stát. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve uvedl, že zastropování cen energií by mělo stát nejvýše 130 miliard korun.

Členské země EU se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy