Bude mít Rusko radary na ambasádách ?

čtk, man
20. 3. 2007 15:20
Moskva - Rusko stupňuje rétoriku, namířenou proti americkým plánům postavit protiraketovou základnu a radar v Polsku a České republice.
Ruský exministr obrany Sergej Ivanov varuje USA před novými závody ve zbrojení.
Ruský exministr obrany Sergej Ivanov varuje USA před novými závody ve zbrojení. | Foto: Reuters

Dnes seznámilo svět s novým projektem. Zvažuje, zda by nemohlo rozmístit prvky svého vlastního protiraketového systému na území svých velvyslanectví po světě.

V rozhovoru pro časopis Novosti kosmonavtiki to připustil velitel ruských kosmických vojsk generál Vladimir Popovkin. Jeho podřízení prý nad touto variantou "pracují s ministerstvem zahraničí".

Být včas informováni

Podle generála by v objektech ruských velvyslanectví mohly být rozmístěny radiolokační stanice systému kontroly kosmického prostoru. Rusko by tak bylo včas informováno i o startu raket, které radary z ruského území nezachytí, a včas reagovat.

V odborném časopise velitel ruských kosmických vojsk uvedl, že "kvantové optické stanice nové série", které by byly na ambasádách rozmístěny, pracují prakticky stále v automatickém režimu a nezaberou víc než půl místnosti.

Ministerstvo o ničem neví 

Popovkin v interview prohlásil, že vznik americké základny a radaru ve střední Evropě by umožnil sledovat všechny starty ruských strategických a jaderných střel v evropské oblasti Ruska a v oblasti působnosti ruské Severní flotily.

Ruské ministerstvo obrany však v oficiálním prohlášení takové plány popřelo.

"Žádné radarové stanice protiraketové obrany na ruských velvyslanectvích nikdy nebyly a ani kvůli mezinárodním smlouvám být nemohou," citovala vyjádření ministerstva obrany agentura ITAR-TASS.

Bude radarů víc?

Proti stavbě americké základny a radu ve střední Evropě se ostře vyslovili i ruský prezident Vladimir Putin a bývalý ministr obrany Sergej Ivanov, který je možným nástupcem Putina v prezidentské funkci. Varovali před obnovením studené války a novými závody ve zbrojení.

Washington tvrdí, že základna není namířena proti Rusku, ale hlavně proti Íránu.

Očekává se, že Rusko bude reagovat ještě ostřeji, pokud USA realizují plán na umístění dalšího radaru v Gruzii. Tedy v těsné blízkosti ruských hranic.   

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy