Bude lékem na AIDS transplantace kostní dřeně?

Martin Novák Martin Novák
13. 11. 2008 10:40
Někteří vědci varují před přílišným optimismem
Indie vzpomíná na obětí nemoci AIDS. Právě tato země má nejpočetnější populaci nakažených osob - celkem 5,7 milionu. Více než 85 procent z nich se nakazí pohlavním stykem.
Indie vzpomíná na obětí nemoci AIDS. Právě tato země má nejpočetnější populaci nakažených osob - celkem 5,7 milionu. Více než 85 procent z nich se nakazí pohlavním stykem. | Foto: Reuters

Berlín - Zpráv o možném objevu léku proti AIDS už bylo mnoho, zatím žádná ale nevedla ke skutečnému průlomu v boji se zákeřnou nemocí.

Překvapivou cestou se vydali němečtí lékaři. Oznámili, že zbavili nemoci amerického pacienta, kterému před dvaceti měsíci transplantovali kostní dřeň.

Podstupoval tedy terapii obvyklou při léčbě leukémie - kterou rovněž trpěl - a tím se zbavil i AIDS.

Zatím však celý proces nebyl potvrzen z nezávislých zdrojů a někteří vědci, oslovení agenturou AP, varují před předčasným optimismem.

Pacientem je dvaačtyřicetiletý Američan žijící již dlouho v Berlíně. Virus HIV nosil v těle přes deset let.

Foto: Aktuálně.cz

"Nejsou na něm po transplantaci patrné už žádné stopy po viru. Každý den po zákroku jsme čekali špatnou zprávu, ale nepřišla," uvedl doktor Gero Hütter z berlínské nemocnice.

Ředitel výzkumu HIV na imunologickém oddělení kliniky Mayo v Minnesotě, která patří v oboru mezi špičková a prestižní pracoviště, je opatrný.

Virus HIV.
Virus HIV. | Foto: Profimédia

"Myslím si, že nebylo provedeno dost testů. Je zapotřebí delšího a detailnějšího sledování, aby mohl být pacient prohlášen za zbaveného viru," uvedl Andrew Bradley.

Agentura AP také připomíná, že pokusy o léčbu AIDS transplantací kostní dřeně se už v minulosti objevily.

Podle odborného časopisu Medical Hypotheses se lékaři v USA takto pokusili vyléčit mezi roky 1982 a 1996 dvaatřicet pacientů. Nemoci se zbavili jen dva z nich.

Statistiky Světové zdravotnické organizace uvádějí, že na AIDS ročně umírají dva miliony lidí a virem HIV je momentálně nakaženo přes 33 milionů osob.

V posledních letech se ale daří šíření nemoci zpomalit a díky retrovirálním lékům také prodloužit život nakaženým.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy