Bude lékem na AIDS transplantace kostní dřeně?

Martin Novák Martin Novák
13. 11. 2008 10:40
Někteří vědci varují před přílišným optimismem
Indie vzpomíná na obětí nemoci AIDS. Právě tato země má nejpočetnější populaci nakažených osob - celkem 5,7 milionu. Více než 85 procent z nich se nakazí pohlavním stykem.
Indie vzpomíná na obětí nemoci AIDS. Právě tato země má nejpočetnější populaci nakažených osob - celkem 5,7 milionu. Více než 85 procent z nich se nakazí pohlavním stykem. | Foto: Reuters

Berlín - Zpráv o možném objevu léku proti AIDS už bylo mnoho, zatím žádná ale nevedla ke skutečnému průlomu v boji se zákeřnou nemocí.

Překvapivou cestou se vydali němečtí lékaři. Oznámili, že zbavili nemoci amerického pacienta, kterému před dvaceti měsíci transplantovali kostní dřeň.

Podstupoval tedy terapii obvyklou při léčbě leukémie - kterou rovněž trpěl - a tím se zbavil i AIDS.

Zatím však celý proces nebyl potvrzen z nezávislých zdrojů a někteří vědci, oslovení agenturou AP, varují před předčasným optimismem.

Pacientem je dvaačtyřicetiletý Američan žijící již dlouho v Berlíně. Virus HIV nosil v těle přes deset let.

Foto: Aktuálně.cz

"Nejsou na něm po transplantaci patrné už žádné stopy po viru. Každý den po zákroku jsme čekali špatnou zprávu, ale nepřišla," uvedl doktor Gero Hütter z berlínské nemocnice.

Ředitel výzkumu HIV na imunologickém oddělení kliniky Mayo v Minnesotě, která patří v oboru mezi špičková a prestižní pracoviště, je opatrný.

Virus HIV.
Virus HIV. | Foto: Profimédia

"Myslím si, že nebylo provedeno dost testů. Je zapotřebí delšího a detailnějšího sledování, aby mohl být pacient prohlášen za zbaveného viru," uvedl Andrew Bradley.

Agentura AP také připomíná, že pokusy o léčbu AIDS transplantací kostní dřeně se už v minulosti objevily.

Podle odborného časopisu Medical Hypotheses se lékaři v USA takto pokusili vyléčit mezi roky 1982 a 1996 dvaatřicet pacientů. Nemoci se zbavili jen dva z nich.

Statistiky Světové zdravotnické organizace uvádějí, že na AIDS ročně umírají dva miliony lidí a virem HIV je momentálně nakaženo přes 33 milionů osob.

V posledních letech se ale daří šíření nemoci zpomalit a díky retrovirálním lékům také prodloužit život nakaženým.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Stáj F1 Haas obmění jezdecké složení, Grosjean i Magnussen končí

Stáj formule 1 Haas bude v příští sezoně na startu mistrovství světa se zcela novou dvojicí soutěžních jezdců. V americkém týmu po tomto ročníku skončí Francouz Romain Grosjean i Dán Kevin Magnussen. Kdo je nahradí, to Haas neuvedl, spekuluje se ale mimo jiné o synovi Michaela Schumachera Mickovi z jezdecké akademie Ferrari, které s Haasem úzce spolupracuje.

Ještě před oficiálním oznámením týmu informovali Grosjean i Magnussen o svém konci na sociálních sítích. "Poslední kapitola je uzavřena, kniha je u konce," napsal čtyřiatřicetiletý Grosjean, který ve formuli 1 startuje devátou sezonu a za Haas závodí od vstupu týmu do mistrovství světa v roce 2016. Předtím měl angažmá v Lotusu, ve kterém vybojoval všech deset pódiových umístění, ale nikdy závod nevyhrál. V Haasu je jeho maximem čtvrté místo z rakouské Grand Prix 2018.

O šest let mladší Magnussen jezdí za Haas od roku 2017 a nejlépe byl dvakrát pátý. "Byly to čtyři velkolepé roky, skvělá jízda," uvedl dánský pilot, jenž předtím dva roky působil v McLarenu a jeden v Renaultu.

V této sezoně oba jezdci získali dohromady jen tři body a patří jim 18. a 19. místo v průběžném pořadí. Do konce šampionátu zbývá šest závodů.

před 1 hodinou

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy