Bude Le Penová prezidentkou? Hollande u Francouzů zaostává

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
1. 8. 2014 13:12
Šéfka francouzské nacionalistické pravicové strany Národní fronta by se o Elysejský palác utkala s exprezidentem Nicholasem Sarkozym. Hollande by skončil až třetí.
Marine Le Penová má nakročeno do Elysejského paláce.
Marine Le Penová má nakročeno do Elysejského paláce. | Foto: Reuters

Paříž - Šéfka francouzské nacionalistické pravicové strany Národní fronta (FN) Marine Le Penová by nyní vyhrála první kolo prezidentských voleb ve Francii a o nejvyšší post by se utkala s kandidátem tradiční pravice Nicolasem Sarkozym.

Současný levicový prezident François Hollande by jako třetí do rozhodujícího druhého kola vůbec nepostoupil. Ukázaly to výsledky průzkumu, který provedl institut Ifop pro týdeník Marianne.

Stejní politici skončili na třech prvních místech i v prvním kole prezidentských voleb v roce 2012.

Tehdy ale Le Penová nepostoupila do druhého kola, v němž pak tehdejší prezident Sarkozy prohrál s Hollandem.

Jak by nyní dopadlo předpokládané druhé kolo mezi Le Penovou a Sarkozym, autoři průzkumu neuvádějí.

V prvním kole by nyní Hollande dostal 17 procent hlasů, zatímco Sarkozy 25 a Le Penová 26 procent. Vládní levice by nyní podle ankety do druhého kola nepostoupila, i kdyby byl jejím kandidátem jinak oblíbený socialistický premiér Manuel Valls či jeho ministr hospodářství Arnaud Montebourg.

Průzkum byl prováděn od 21. do 22. července na reprezentativním vzorku 947 oprávněných voličů, kteří jsou zapsaní na volebních seznamech, upřesnil Ifop.

Za očekáváními voličů

Francois Hollande.
Francois Hollande. | Foto: Reuters

Socialista Hollande podle respondentů nesplnil očekávání svých voličů, a jeho popularita proto v průzkumech rekordně klesla. Komentáře mu nedávají velkou šanci na zisk druhého pětiletého mandátu ve volbách na jaře 2017.

Sarkozy je u pravicových voličů stále oblíbený a prý se touží vrátit do čela Francie, ale jeho ambice ohrožují problémy s justicí kolem financování jeho někdejší předvolební kampaně a dalších kauz.

Le Penové se podařilo od jejího nástupu do čela FN v roce 2011 změnou rétoriky a programu strany přesvědčit mnoho voličů, že se již nejedná o krajně pravicovou stranu, která nemá daleko k neonacismu a antisemitismu.

Prezentuje svou formaci jako stranu, která chce hlavně chránit zemi před přistěhovalectvím a dopady Evropské unie a globalizace.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy