Bude Amerika bombardovat Česko? Twitter se hádá o Čečnu

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
19. 4. 2013 17:29
Atentátníci z Bostonu jsou Češi, šířilo se v pátek Twitterem
Bostonská policie.
Bostonská policie. | Foto: Reuters

Boston/Praha - Rakušané o tom vědí své. Častá záměna slov "Austria" a "Australia" dokonce vedla ke vzniku triček s nápisem "V Rakousku klokani nejsou" (No Kangaroos in Austria).

Vyprávět by mohli i Slováci, které si poměrně často pletou se Slovinci.

A možná se v brzké době dočkáme něčeho podobného i my a budeme si moci pořídit například hrnek s nápisem "Hlavním městem Česka není Groznyj, ale Praha".

Aspoň se to zdá podle pátečního povyku na sociálních sítích, který se rozhořel během hledání útočníků z bostonského maratonu. Atentátníci z Bostonu totiž mají podle vyšetřovatelů blízko k Čečensku. A od anglického "Chechnya" není k "Czechia" či "Czech Republic" až tak daleko.

Na internetu se tak v pátek odpoledne rozhořela virtuální bitva Čechů s Američany.

"Měli bychom bombardovat Českou republiku za terorizování Bostonu?" zní jedna z otázek na populárním Yahoo! Answers. A odpovědi rozhodně nejsou jednoznačné. Zatímco část respondentů souhlasně přikyvuje, zbylí dotyčnému spílají za nedostatečné znalosti zeměpisu.

Zásah v Bostonu:

"Srovnají nás se zemí"

Ještě živější bitvu svedly obě strany na Twitteru. Zatímco jedni se rozčilovali, druzí trpělivě vysvětlovali (a návštěvnost hesel "Czech Republic" a "Chechnya" na Wikipedii pravděpodobně mnohonásobně stoupla). 

Mnozí Češi to vzali s humorem sobě vlastním. Jak s nastalou situací naložit a má vůbec cenu plánovat si víkend?

"Berme to tak, že teď o České republice ví víc Američanů než kdy předtím. Měli bychom z toho něco vytřískat. :)" zní jedna z rad.

"Má cenu jít se stříhat, když nás srovnají se zemí?" táže se pro změnu DaKrup.

Lanc3t se pro změnu zamýšlel nad možným poválečným vývojem: "Kdyby si v čtyřicátým pátým spletli Česko s Čečnou, mohla vést železná opona skrz Moskvu."

 

Právě se děje

před 23 minutami

Britské kapely nejsou naočkované, na festival v Tasově nepřijedou

Hvězdou festivalu Beseda u bigbítu nakonec bude polská zpěvačka Brodka. Nahradí britské kapely Black Country, New Road a Snapped Ankles, stejně jako belgickou sestavu Flying Horseman. Britové se nestihli plně očkovat, což by pro ně znamenalo cestovní komplikace, nejspíš i karanténu. "U Flying Horseman zase nastala situace, kdy na jejich koncert mělo navazovat německé turné, které se z důvodu restrikcí postupně rušilo. Zůstal jen koncert v České republice, který se nakonec kapela rozhodla z finančních i časových důvodů zrušit," vysvětluje ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Nově v programu přibyly české formace Dva a Bratři. Vyprodaná přehlídka v Tasově na Hodonínsku se koná tento pátek a sobotu. Hlavní část programu obstarají české a slovenské formace. "Naším hlavním cílem je mapovat aktuální dění na české a slovenské nezávislé hudební scéně, dovézt to nejzajímavější od zavedených umělců a zároveň včas rozpoznat nové talenty. Rádi bychom návštěvníkům zprostředkovali ucelený pohled na současnou hudbu," doplňuje Uretšlégr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, trať bude stát až do večera

U Kralup nad Vltavou vykolejil brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů, včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD).

ČD momentálně předpokládají, že omezení provozu potrvá zhruba do 18:00, čas je ale pouze orientační. Termín bude průběžně aktualizován, uvedl dopravce. V úseku je náhradní autobusová doprava.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy