reklama
 
 

Budapešť znovu demonstrovala proti "otrockému" zákonu, protestovat přišly tisíce lidí

21. 12. 2018 22:11
Protivládní demonstrace kvůli kontroverzní novele zákoníku práce se v pátek večer v Budapešti zúčastnily tisíce lidí. Šlo o již osmou demonstraci během deseti dnů. Páteční protest Maďarů by měl být podle agentury AFP poslední před svátky, ale opozice doufá, že mobilizace protestujících vytrvá i po 1. lednu.

Protesty odstartovalo 12. prosince hlasování parlamentu, který schválil zákon dovolující, aby zaměstnavatelé směli od zaměstnanců vyžadovat až 400 hodin přesčasů ročně - a proplatit jim je až za tři roky.

Premiér Viktor Orbán brání tuto reformu před "hysterickými" demonstranty. "Ti, kteří křičí o konci světa, jsou ti, kteří zničili naši zemi a nijak neomezují své lhaní," tvrdil šéf vlády v rozhlasovém vystoupení.

Proti "otrockému zákonu" nezvykle protestuje celé spektrum opozičních stran, od krajní pravice přes zelené až k liberálům. Do dnešní demonstrace se zapojila i parodická Strana dvouocasého psa.

"Rozšíříme demonstrace a protesty tam, kde to bude bolet. Je to režim postavený na chamtivosti. Budeme pokojně bojkotovat oligarchy," prohlásil před dnešní akcí šéf opozičních socialistů Bertalan Tóth v narážce na možné akce proti podnikům spjatým s vládní stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána a proti velkým podnikatelům, kteří mají z novely nejvíce získat.

Podle dnes zveřejněného průzkumu institutu Publicus si více než dvě třetiny Maďarů myslí, že demonstrace jsou oprávněné.

K nespokojenosti s vládou podle agentury AP přispívá i omezování akademických svobod, korupce a další problémy.

Video: Maďaři protestovali proti novele zákoníku práce i v minulých dnech.

Maďarská policie v centru Budapešti zasahovala slzným plynem proti demonstrantům, kteří znovu protestovali proti novele zákoníku práce. | Video: |  01:04

autor: ČTK | 21. 12. 2018 22:11

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama