Budapešť znovu demonstrovala proti "otrockému" zákonu, protestovat přišly tisíce lidí

ČTK ČTK
21. 12. 2018 22:11
Protivládní demonstrace kvůli kontroverzní novele zákoníku práce se v pátek večer v Budapešti zúčastnily tisíce lidí. Šlo o již osmou demonstraci během deseti dnů. Páteční protest Maďarů by měl být podle agentury AFP poslední před svátky, ale opozice doufá, že mobilizace protestujících vytrvá i po 1. lednu.
Protesty v Budapešti.
Protesty v Budapešti. | Foto: Reuters

Protesty odstartovalo 12. prosince hlasování parlamentu, který schválil zákon dovolující, aby zaměstnavatelé směli od zaměstnanců vyžadovat až 400 hodin přesčasů ročně - a proplatit jim je až za tři roky.

Premiér Viktor Orbán brání tuto reformu před "hysterickými" demonstranty. "Ti, kteří křičí o konci světa, jsou ti, kteří zničili naši zemi a nijak neomezují své lhaní," tvrdil šéf vlády v rozhlasovém vystoupení.

Proti "otrockému zákonu" nezvykle protestuje celé spektrum opozičních stran, od krajní pravice přes zelené až k liberálům. Do dnešní demonstrace se zapojila i parodická Strana dvouocasého psa.

"Rozšíříme demonstrace a protesty tam, kde to bude bolet. Je to režim postavený na chamtivosti. Budeme pokojně bojkotovat oligarchy," prohlásil před dnešní akcí šéf opozičních socialistů Bertalan Tóth v narážce na možné akce proti podnikům spjatým s vládní stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána a proti velkým podnikatelům, kteří mají z novely nejvíce získat.

Podle dnes zveřejněného průzkumu institutu Publicus si více než dvě třetiny Maďarů myslí, že demonstrace jsou oprávněné.

K nespokojenosti s vládou podle agentury AP přispívá i omezování akademických svobod, korupce a další problémy.

Video: Maďaři protestovali proti novele zákoníku práce i v minulých dnech.

Maďarská policie v centru Budapešti zasahovala slzným plynem proti demonstrantům, kteří znovu protestovali proti novele zákoníku práce. | Video:
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy