Premiérka Mayová Brexitu nevěří, ukázal tajný záznam. Vznikl jen měsíc před referendem

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
26. 10. 2016 11:54
Theresa Mayová v době před lidovým hlasování sice podporovala kampaň za setrvání Londýna v Evropské unii, podle příznivců tehdejšího premiéra Davida Camerona ale pouze velmi vlažně. Těsně před referendem dokonce uvedla, že Velká Británie je "dostatečně velká a silná, aby byla úspěšná i mimo EU". Záznam pořízený v květnu na setkání s investory v Goldman Sachs ale ukazuje, že podle Mayové by bylo pro Brity ekonomicky i z bezpečnostního hlediska lepší, aby zůstali v EU.
Theresa Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Theresa Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | Foto: Reuters

Londýn – "Brexit znamená Brexit a my ho proměníme v úspěch," pravila rozhodně nynější britská premiérka Theresa Mayová jen několik dní předtím, než se postavila do čela vlády Spojeného království.

Při pohledu na tajný audiozáznam, který byl pořízen jen měsíc před červnovým referendem a jenž nyní unikl na veřejnost, ale není jisté, nakolik je o tom ona sama přesvědčena.

Mayová, která v době před lidovým hlasování jen velmi vlažně podporovala kampaň za setrvání Londýna v Evropské unii, na setkání s investory v Goldman Sachs 26. května přednesla hned několik jasných argumentů hovořících proti Brexitu.

"Myslím, že ekonomické argumenty jsou jasné. Myslím si, že být součástí 500milionového obchodního bloku je pro nás podstatné. Myslím si, jak už jsem vám řekla o něco dříve, že jedním z problémů je, že mnoho lidí, kteří investují ve Velké Británii, zde investuje, protože Velká Británie je v Evropě,“ řekla bankéřům.

Některé firmy a společnosti, které by uvažovaly o investicích ve Velké Británii, by podle jejího tehdejšího vyjádření zřejmě daly přednost pevninské Evropě.

Bezpečnější v EU

Ekonomika ale nebyla jediným argumentem, kterým Mayová před investory orodovala ze setrvání v EU. Proti Brexitu podle ní hovořila i unijní bezpečnostní opatření, která Velkou Británii chrání. "Zcela jistě tu jsou věci, které můžeme učinit v rámci EU, které nás podle mého názoru pomáhají udržovat v bezpečí."

Videozáznam se nyní dostal do rukou novinářům z deníku The Guardian.

Cameronovi příznivci přitom Mayové v době před referendem vyčítali, že odmítá kampaň "Remain" podporovat veřejně. Objevila se i nařčení, že je ve skutečnosti "tajným agentem" nasazeným druhým táborem. Nynější premiérka těsně před referendem dokonce uvedla, že Velká Británie je "dostatečně velká a silná, aby byla úspěšná i mimo EU," připomíná server The Telegraph.

V současnosti pak kritici premiérce vyčítají, že není dostatečně schopná – nebo ochotná – veřejně osvětlit konkrétní kroky a strategii spojené s odchodem z evropského bloku.

Johnsonův utajovaný článek

Mayová přitom není jediným členem nynější britské vlády, která má Londýn úspěšně odpoutat od EU, jenž v minulosti o úspěchu této cesty nahlas zapochyboval. Patří k nim i jeden z nejhlasitějších zastánců Brexitu v době krátce před lidovým hlasováním – současný šéf britské diplomacie a někdejší starosta Londýna Boris Johnson.

Ten ve svém nepublikovaném článku z letošního února uvedl, že by měl Londýn zůstat v EU, protože Brexit by přispěl ke "geostrategické úzkosti". Johnson také varoval, že Brexit by Spojenému království mohl způsobit "ekonomický šok" a mohl by vést k "rozpadu" země, cituje z něj server The Independent.

Zdroje z Johnsonova okolí nicméně uvedly, že nynější ministr zahraničí si pomocí textu pouze snažil srovnat v hlavě možné argumenty tábora pro setrvání v EU. Vzápětí je ale odmítl. Článek vznikl v době Cameronova vyjednávání s Bruselem, krátce před vyhlášením referenda.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy