Americké městečko ovládl strach. Policie po čtyřnásobné vraždě studentů tápe

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
8. 12. 2022 6:15
Krátce před Dnem díkůvzdání šokovala univerzitní město v Idahu brutální vražda čtyř studentů. Pachatel je na útěku a policie zatím nenašla žádné podezřelé. Vyšetřovatelé zprvu uklidňovali, že se místní nemají čeho bát, nakonec ale museli svoje tvrzení odvolat. Lidé si instalují mříže na okna či kamery před vchody a někteří studenti se dokonce odmítli vrátit na koleje.
"Máma nechtěla, abych se vrátil." I několik týdnů po smrti spolužáků žijí studenti Idažské univerzity ve strachu. | Video: Associated Press

Každých pár hodin na policejní stanici zazvoní telefon. Poslíček s jídlem nahlásí, že slyšel křičet nějakou ženu. Matka prosí strážníky, aby její dceru po práci doprovodili k autu. V univerzitním městečku Moscow na hranicích státu Idaho mají lidé strach. Před třemi týdny tu ubodal čtyři studenty místní univerzity neznámý pachatel přímo v jejich ložnicích, zatímco vedle spali nic netušící spolubydlící, líčí list New York Times.

"Prosím teď pořád kamarády o svezení," svěřila se Jemimah Tudiová, studentka druhého ročníku, pocházející z Indiany. Za tmy už sama nikam nechodí a doufá, že k Vánocům dostane pepřový sprej. Ve městě s 25 tisíci obyvateli není zdaleka jediná. Z jedenácti tisíc studentů se jich po podzimních prázdninách asi třetina nevrátila na koleje a výuka zčásti pokračuje online.

Vigilie za oběti čtyřnásobné vraždy ve městě Moscow v americkém státu Idaho.
Vigilie za oběti čtyřnásobné vraždy ve městě Moscow v americkém státu Idaho. | Foto: Reuters

"Je to tak frustrující. Nemáme žádné informace," napsala v SMS zprávě sestra jedné z obětí Alivea Gonclavesová. "Neudělali nic pro to, abychom jim věřili," okomentovala práci policie. Vyšetřovatelé uvedli, že ačkoliv zatím nemají podezřelého, povedlo se jim částečně zjistit, co se osudnou noc stalo.

V brzkých ranních hodinách 13. listopadu zabil zatím neznámý vrah nebo vrahové čtyři mladé lidi: Kaylee Gonclavesovou, která chtěla v zimě odpromovat a odstěhovat se do Texasu, a její spolubydlící Madison Mogenovou. Ve vedlejším pokoji policie našla ubodanou Xanu Kernodlovou a jejího přítele Ethana Chapina, který ji přijel o víkendu navštívit. Nejstarší oběti bylo 21 let.

Večírek a telefonáty

V sobotu 12. listopadu večer si studenti užívali na večírku a na koleje se vrátili krátce před druhou hodinou ranní. Záznamy z telefonu ukazují, že Gonclavesová několikrát kontaktovala svého bývalého přítele Jacka DuCoeura, který na univerzitě také studuje. Mobil ale nezvedl, i když mu během hodiny volala asi šestkrát. Na jeho číslo pak kdosi volal i z telefonu její spolubydlící Mogenové. Co se dělo potom, už není příliš jasné.

Snímek domu, kde neznámý vrah ubodal čtyři studenty a studentky.
Snímek domu, kde neznámý vrah ubodal čtyři studenty a studentky. | Foto: Reuters

Během noci se do domu, který si studenti pronajímali od univerzity, dostal vrah a oběti ubodal velkým nožem, pravděpodobně ve spánku, aniž by přitom probudil zbývající dvě spolubydlící. Budova má celkem tři patra a v každém z nich jsou dvě ložnice. Oběti ležely v druhém a třetím patře.

Poté, co se dvě zbývající spolubydlící v neděli probudily, začalo jim být něco divné. Zavolaly nejprve dalším kamarádům, protože se bály, že někdo ze spolubydlících zkolaboval. Krátce před polednem ale přivolaly policii.

Žádní podezřelí

Vyšetřovatelé našli zakrvavené místo činu, ale žádnou vražednou zbraň ani stopy po vloupání do domu. Není znám ani motiv čtyřnásobné vraždy. Přátelé Kaylee Gonclavesové policistům přiznali, že se obávala, že ji někdo sleduje, informaci ale nebyli schopni ověřit.

Nápis s podporou obyvatelům města Moscow v Idahu, kterým otřásla čtyřnásobná vražda.
Nápis s podporou obyvatelům města Moscow v Idahu, kterým otřásla čtyřnásobná vražda. | Foto: Reuters

Policie už ale několik možných podezřelých vyloučila, včetně spolubydlících, Jacka DuCoeura nebo muže, který dvě dívky přivezl z večírku v noci domů. "Vyřešíme to. Budeme na tom pracovat, dokud to nevyřešíme," cituje lokální deník slib šerifa Jamese Frye.

Místní i studenti jsou ale skeptičtí. Policie už na začátku vyšetřování oznámila, že se jednalo o cílený útok a ostatní nemají důvod k obavám. Po několika dnech ale musela prohlášení odvolat, protože se nezakládalo na faktech.

Ve městě přitom nebyl nikdo zabit od roku 2015 a studenti se tu běžně cítili velmi bezpečně, i když se domů nebo na koleje vraceli pozdě v noci. Teď je ale všechno jinak. Kavárny zavírají dřív, aby mohli zaměstnanci být včas doma, a kdo může, odtud odjíždí. "Za těchto okolností se bojíme," vysvětlila Paige Carterová, studentka, která bydlela nedaleko místa činu. 

Policejní stanice ve městě Moscow v americkém Idahu.
Policejní stanice ve městě Moscow v americkém Idahu. | Foto: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy