Bruselští obchodníci se nebojí teroristů, ale obřích ztrát. Otevírají, i když hrozba trvá

Silvie Housková
25. 11. 2015 11:08
V Bruselu stále platí nejvyšší stupeň ohrožení před teroristickými útoky. Obchodníci se bojí ztrát, a tak raději postupně začínají otevírat své obchody. Nejvíce nákupů se totiž v Belgii tradičně odehrává před 5. prosincem. Ještě v úterý byly obchody v centru města stejně jako restaurace téměř prázdné.
Belgický voják hlídkuje v jedné z nákupních ulic v Bruselu.
Belgický voják hlídkuje v jedné z nákupních ulic v Bruselu. | Foto: Reuters

Brusel (od naší zpravodajky) - V centru Bruselu za posledních několik dní přibyly desítky dřevěných domečků, jejichž střechy pokrývá - s určitou mírou fantazie - sníh. Pod svítícími vánočními baňkami a vločkami, které zdobí hlavní ulice a náměstí centra, by se už v pátek mělo ve stáncích prodávat svařené víno, sladkosti, ale i šampaňské a ústřice.

"Jestli vánoční trhy opravdu začnou, se rozhodneme až ve čtvrtek. Bude záležet na tom, co nám doporučí Krizové centrum," uvedl starosta Bruselu Yvan Mayeur.

Brusel paralyzuje nejvyšší stupeň ohrožení před teroristickými útoky už od soboty a přísnější bezpečnostní opatření by měla podle belgického premiéra Charlese Michela platit až do pondělí.

Belgičtí vojáci na Grand Place v Bruselu.
Belgičtí vojáci na Grand Place v Bruselu. | Foto: Reuters

Saint Nicolas v ohrožení

Úřady v sobotu obchodníky požádaly, aby své obchody v centru města zavřeli. Vojáky a další bezpečnostní složky tak mohly přesunout, aby hlídali jiné potenciální teroristické cíle.

Přestože belgická vláda ještě stupeň ohrožení nesnížila, některé obchody znovu otevřely už v úterý. A ve středu se k nim od rána přidávají další.

Bruselští obchodníci se snaží otevřít co nejdříve, protože se obávají obrovských ztrát. Belgičanům totiž přináší dárky Saint Nicolas, tedy Mikuláš, už 5. prosince. Nejvíce nákupů v roce se proto koncentruje do týdnů - a především víkendů - před tímto datem.

"Je jasné, že je to mimořádně závažná ztráta příjmů, kterou už v příštích dnech nepůjde dohnat," řekl pro belgickou televizi předseda sdružení živnostníků Philippe Godfroid. "Bezpečnost musí být ale samozřejmě na prvním místě. Takže máme důvěru v doporučení úřadů a všechny obchodníky vyzýváme, aby se jimi řídili."

Vánoce s vojáky v zádech

Obchodníci, kteří už otevřeli, si ale stejně stěžují na málo zákazníků. "Lidí je opravdu výrazně méně," říká Jean, který prodává v obchodě s pánskými košilemi.

I když se život města vrací do normálu, předadventní idylku rozsvíceného stromečku na náměstí Grand Place kazí dvojice vojáků se samopaly, které člověk potká, ať zahne do kterékoliv ulice v centru.

Prázdné kavárny v centru Bruselu
Prázdné kavárny v centru Bruselu | Foto: Reuters

Velké ztráty hlásí také restauratéři v celém městě. "V neděli jsme byli s ženou v restauraci, kam je bez rezervace těžké se dostat, a byli jsme tam nakonec skoro sami," říká - stále ještě trochu nevěřícně - český diplomat.

Chodit na obědy a večeře do restaurací je přitom neodmyslitelnou součástí bruselské kultury. Restaurace přesto zejí prázdnotou. Mnoho z jejich klientů totiž v těchto dnech do Bruselu za prací vůbec neodjede, spíše využívají možnosti práce z domova.

Večer zase Belgičané stále ještě radši zůstávají doma.

Do chudé bruselské čtvrti Molenbeek vedou stopy téměř všech posledních teroristických útoků v Evropě, včetně toho pařížského. Místní ale odmítají, že by byli evropským centrem džihádistů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy